S Adrianem Neweym jedná také Williams

Williams jedná s Adrianem Neweym o možnosti návratu

Štítky: Adrian Newey Williams Zveřejněno 3. 05 2024 — GPF1.cz

Williams se stal překvapivým zájemcem o Adriana Neweyho. Poté, co bylo ve středu potvrzeno, že Newey na konci letošní sezóny po 19 letech služby opustí Red Bull, spekulace intenzivně spojovaly nejúspěšnějšího konstruktéra v historii F1 s přestupem do Ferrari.

NOVÉ ČÍSLO ONLINE MAGAZÍNU KOLO NA KOLO ZDE

  • Ti, kterým F1 vzala život
  • Důvody odchodu Adriana Neweyho
  • Williams v kleštích investičních stropů
  • Sprinty s námi zůstávají
  • Bodová inflace
  • Aerovychytávky

Před víkendovou Velkou cenou Miami se Lewis Hamilton netajil přáním, aby Ferrari podepsalo smlouvu s Neweyem, který se chce v příští sezoně stát rekordním osminásobným šampionem F1. Je však známo, že navzdory ochotě Ferrari sáhnout hluboko do kapsy, aby podepsalo Neweyho a uzavřelo tak roky trvající snahu po předchozích neúspěšných pokusech získat jeho služby, 65letý jezdec je pevně přesvědčen, že netouží po přestěhování do Itálie.

Vzhledem k tomu, že se o Neweyho uchází také Aston Martin, který má k dispozici finanční prostředky, zdá se, že se obě mocnosti přetahují o získání nejžádanějšího muže v F1 současnosti. Zákulisní informace však uvádí, že šéf týmu Williams James Vowles také jednal s Neweyem, aby ho přesvědčil k návratu do organizace, kde získal první ze svých 25 kombinovaných titulů konstruktéra a jezdce.

Podle našich informací Newey nabídku Astonu odmítl.

Newey zahájil svou mimořádnou kariéru v roce 1988 v týmu March, o tři roky později přešel do Williamsu a z týmu udělal dominantní sílu počátku 90. let, kdy jeho vozy získaly v letech 1992-94 a v roce 1996 tituly konstruktérů, ačkoli v průběhu této sezóny plnil konkurenční doložku a chystal se přestoupit do McLarenu. Pod Neweyho vedením získali Nigel Mansell a Damon Hill své jediné tituly jezdců s Williamsem v letech 1992 a 1996, zatímco Alain Prost se stal čtyřnásobným šampionem v roce 1993.

Ačkoli Williams nemá takovou finanční sílu jako Ferrari a Aston Martin, Vowles dostal požehnání od majitelů Dorilton Capital, aby přilákal Neweyho zpět do Grove a potenciálně vrátil tým po letech na přední příčky startovního pole. Vowles od svého jmenování na začátku loňského roku po přestupu od Mercedesu udělal na tým značný dojem a dovedl Williams na sedmé místo v šampionátu konstruktérů, což je jeho nejvyšší umístění od roku 2017.

ČTI: WILLIAMS V ZAJETÍ INVESTIČNÍCH LIMITŮ

Ačkoli se předpokládá, že rozhovory začaly pozitivně, Vowles ví, že před ním stojí úkol získat Neweyho, vzhledem k tomu, že je v dlouhodobém procesu přestavby zastaralé infrastruktury Williamsu, která je roky pozadu za svými konkurenty. Nové předpisy pro pohonné jednotky pro rok 2026 přinejmenším nabízejí všem týmům čistý list papíru pro start a možnost etablovat se v čele pole, kterému v současnosti dominuje Neweyem inspirovaný Red Bull.

Newey by si mohl vychutnat šanci obnovit dobré jméno týmu, kde to pro něj všechno začalo, který je blízko jeho domova a kde by měl volnou ruku, na rozdíl od Ferrari, kde by mu mohla bránit komplikovaná infrastruktura, a Aston Martinu, kde majitel Lawrence Stroll pevně tahá za nitky svých manažerů.

Jezdec Williamsu Alex Albon, který s Neweym spolupracoval v Red Bullu, nevidí důvod, proč by ho Vowles nemohl do týmu přilákat.

“Bude zajímavé sledovat jeho další kroky,” řekl Albon. “Jsem si jistý, že každý tým ho pronásleduje, aby se ho pokusil získat. Ať už se rozhodne pro cokoli, ať už to bude odchod do důchodu nebo závodění, přeji mu všechno nejlepší. A naše dveře jsou samozřejmě také vždy otevřené.”