Mercedes shání pro Kimiho Antonelliho věkovou výjimku

Mezinárodní automobilová federace (FIA) byla požádána, aby umožnila debut juniorského jezdce Mercedesu Andrey Kimiho Antonelliho ve formuli 1 ještě před dovršením 18 let. Jezdec formule 2 je tipován na místo v Mercedesu v příštím roce, kdy tým potřebuje nahradit Lewise Hamiltona. NOVÉ ČÍSLO ONLINE MAGAZÍNU KOLO NA KOLO ZDE Ti, kterým F1 vzala život Důvody odchodu…

Štítky: Andrea Kimi Antonelli Mercedes Williams Zveřejněno 3. 05 2024 — GPF1.cz

Mezinárodní automobilová federace (FIA) byla požádána, aby umožnila debut juniorského jezdce Mercedesu Andrey Kimiho Antonelliho ve formuli 1 ještě před dovršením 18 let. Jezdec formule 2 je tipován na místo v Mercedesu v příštím roce, kdy tým potřebuje nahradit Lewise Hamiltona.

NOVÉ ČÍSLO ONLINE MAGAZÍNU KOLO NA KOLO ZDE

  • Ti, kterým F1 vzala život
  • Důvody odchodu Adriana Neweyho
  • Williams v kleštích investičních stropů
  • Sprinty s námi zůstávají
  • Bodová inflace
  • Aerovychytávky

Antonelliho čtyři vítězství v různých šampionátech za poslední dva roky znamenají, že již více než splnil požadavek získat alespoň 40 bodů do superlicence FIA, aby se mohl kvalifikovat pro závody F1. Mezinárodní sportovní kodex FIA však uvádí, že jezdec “musí mít na začátku své první soutěže v F1 alespoň 18 let”. Antonelli dovrší 18 let až 25. srpna, v den Velké ceny Nizozemska, a proto se mohl zúčastnit jízd až o následujícím víkendu v italské Monze.

Antonelli je členem programu juniorských jezdců Mercedesu od roku 2018. Mluvčí týmu však potvrdil, že tým neusiluje o změnu pravidel ani o výjimku pro jeho brzký debut v F1. Potenciální destinací pro Antonelliho je zákaznický tým Mercedesu Williams. Jeho šéf James Vowles přišel do týmu loni z Mercedesu, kde se podílel na programu mladých jezdců a spolupracoval s Antonellim.

Pokud by Antonelli letos přišel do Williamsu, nejspíš by nahradil Logana Sargeanta, protože smlouva Alexandera Albona platí i pro příští rok. Zvěsti o Sargeantově budoucnosti se již začaly šířit v Miami, dějišti jeho domácí Grand Prix, která se koná tento víkend. Sargeant od svého loňského příchodu do Williamsu nedokázal zaujmout. Ve 27 grands prix ani jednou nepřekonal Albona a měl řadu havárií. Během víkendu Velké ceny Austrálie ho tým posadil ‘na lavičku’ poté, co Albon havaroval v tréninku a tým měl k dispozici jediný podvozek, protože Vowles se domníval, že jeho týmový kolega nabízí nejlepší šanci získat v závodě body.

Williams na žádost o komentář nereagoval. Jakákoli změna Antonelliho závodních plánů by vyžadovala souhlas jeho vedení, včetně Mercedesu.

FIA žádost zvažuje, ale k jakékoli změně pravděpodobně nedojde rychle, protože by vyžadovala souhlas různých osob a komisí.

Řídící orgán se již dříve pevně držel svých omezení superlicence. V roce 2022 odmítl žádost Red Bullu, aby jezdec IndyCar Colton Herta mohl debutovat ve Formuli 1 s jejich juniorským týmem. Herta byl sice dostatečně starý, ale neměl potřebných 40 bodů v superlicenci.

FIA zavedla věkový limit 18 let v roce 2016 v reakci na to, že Red Bull umožnil Maxi Verstappenovi debutovat v F1 v 17 letech.

Antonelli je po svém letošním debutu v seriálu Formule 2 na devátém místě. V loňské sezóně vyhrál regionální šampionát Formule 1 v Evropě a na Středním východě.

Od posledního závodu F2 v březnu v Austrálii testoval dva vozy Mercedes Formule 1. Na Red Bull Ringu řídil týmový vůz W12 specifikace 2021 a v Imole vyzkoušel vůz W13 specifikace 2022.