Kdo má největší šanci závodit pro Alfu Romeo?

Nevyhrává závody, nezískává pódia – i přesto se o Alfě Romeo v posledních týdnech mluví více než o některých předních týmech. Bývalý Sauber totiž stále nemá vyřešenou jezdeckou sestavu pro příští rok a kandidátů je požehnaně. Kdo všechno je se sedačkou u Alfy spojován?

Štítky: 2021 Alfa Romeo Mick Schumacher Zveřejněno 4. 10 2020 — Petr Čermák

V současnosti pro Alfu Romeo závodí dvojice Kimi Räikkönen a Antonio Giovinazzi. První jmenovaný podepsal v roce 2018 dvouletý kontrakt, který vyprší na konci letošní sezóny. Ačkoliv se na začátku sezóny zdálo, že se Iceman s formulí 1 po závodě v Abú Dhabí rozloučí, nemusí tomu tak být.

O budoucnosti Kimiho Räikkönena rozhoduje pouze Kimi Räikkönen. Alfa Romeo už dříve potvrdila, že pokud bude mít finský závodník zájem, prodlouží s ním smlouvu. Sám mistr světa z roku 2007 má jen jednu jedinou podmínku – závodění ve formuli 1 ho musí stále bavit. Sice se trápí na konci pole, ale jak vyplývá z různých zdrojů, Räikkönena závodní aktivity v královně motorsportu stále naplňují.

„Musíme si o tom (s Kimim) promluvit,“ prozradil šéf Alfy Romeo Frédéric Vasseur. „Nejsme v ideální situaci, nacházíme se v zadní části pole, motivace nikdy nepochází z výsledku v jediném závodě. Budeme spolu diskutovat o vzájemných cílech – o tom, co chce (Kimi) a co chci já. Najdeme řešení.“

Pokud 41letý Fin ve formuli 1 setrvá, zavře s největší pravděpodobností dveře Nicu Hülkenbergovi nebo Sergiu Pérezovi. Oba byli v průběhu letošní sezóny se sedačkou u Alfy Romeo spojováni – Hülkenberg po svém krátkodobém návratu na scénu F1 a Pérez po ztrátě sedačky u Racing Pointu. Oba mají s týmem zkušenosti – Pérez s bývalým Sauberem závodil v letech 2011 a 2012, v roce 2013 jej pak vystřídal Nico Hülkenberg.

Schumacher, ale i Giovinazzi na kandidátce

Je téměř jisté, že druhým závodníkem bude junior Ferrari. Antonio Giovinazzi odjel své první dva závody u Sauberu už v roce 2017 (v Austrálii a Číně nahrazoval zraněného Pascala Wehrleina), svůj plnohodnotný debut si odbyl v loňském roce. Na konci letošního roku mu vyprší současný kontrakt.

Giovinazziho začali fanoušci pomalu odepisovat, podle šéfa Alfy Romeo je tento rozsudek předčasný. Italský jezdec je stále ve hře o sedačku, kromě něj se o post závodního jezdce ucházejí tři junioři Ferrari, všichni v současnosti působící ve formuli 2 – Mick Schumacher, Calum Ilott a Robert Švarcman.

Junioři Ferrari nadšeně o svých jízdách ve Fioranu

Je toto trio v hledáčku Alfy Romeo už pro příští rok? „Ano, je,“ potvrdil Vasseur. „Připočítejme k nim Antonia. Musíme s ním prodiskutovat naše plány do budoucna, stejně jako plány Ferrari.“

„Na rozhodnutí nespěcháme. Pro mladíky je důležité dokončit sezónu, i když jsou poslední dva závody letos poměrně pozdní. Je důležité si vytvořit kompletní obrázek, nemůžeme o věcech diskutovat v polovině roku.“

„Ferrari má tři velmi dobré jezdce. Švarcman jako nováček odvádí skvělou práci. Schumacher a Ilott se předvádí v pozitivním světle. Je mnohem lepší pocit nacházet se v situaci, kdy si musíte vybírat mezi dobrými jezdci, než když si vybírat nemůžete.“

Nejsilnější spekulací je, že Alfa Romeo podepíše s Mickem Schumacherem. Syn sedminásobného šampiona vede průběžné pořadí šampionátu formule 2 a do konce roku zbývají jen čtyři závody. Marketingově je navíc jméno Schumacher velmi atraktivní, takže v jeho prospěch nehovoří jen výsledky.

Kromě jména a působení ve formuli 2 může Mick profitovat z vyšších zkušeností za volantem monopostu formule 1. Kromě Ferrari, které testoval vloni v Bahrajnu (v průběhu týdne pak absolvoval test společně s Ilottem a Švarcmanem ve Fioranu), si Schumacher vyzkoušel i loňskou alfu romeo. Mimoto se v rámci GP Eifelu sveze v prvním tréninku.

Britové si myslí, že plný přechod na elektromobily do roku 2035 je příliš brzký

Schumacherova pozice je velmi silná, ale nelze opomínat ani zbylé dva kandidáty. Callum Ilott je však spojován spíše se sedačkou u Haasu (stejně jako Schumacher nahradí v Německu v prvním tréninku Giovinazziho, Ilott vystřídá Grosjeana). Schumacherův pravděpodobnější soupeř je tak Robert Švarcman – loňský šampion formule 3, který letos vedl šampionát formule 2. Švarcman se také dočká svého debutu, v Abú Dhabí jej do prvního tréninku nasadí Haas nebo Alfa Romeo.

Letošní sezóna ještě zdaleka není u konce, takže si na oficiální oznámení budeme muset nějakou chvíli počkat. Jedno je ale jisté už nyní – do formule 1 se nám dere další vlna nováčků, která může v následujících letech ovlivňovat historii sportu. Za všemi zmiňovanými stojí jezdecká akademie Ferrari, o jejich kvalitách tak nelze pochybovat.

Nissan vyrobil přes půl milionu elektrických modelů Leaf