Alfa Romeo ve formuli 1 končí

Spolupráce značek Alfa Romeo a Sauber ve Formuli 1 končí při Velké ceně Abú Zabí.

Štítky: Alfa Romeo Zveřejněno 23. 11 2023 — GPF1.cz

V roce 2018 se Alfa Romeo po 30leté přestávce vrátila do nejvyšší úrovně motorsportu v rámci strategického, obchodního a technologického partnerství. To vedlo k šesti letům plodné a vášnivé spolupráce dvou společností, Alfa Romeo a Sauber Motorsport, skutečných předních světel historie Formule 1.

Nyní je čas poděkovat všem, kteří sdíleli tyto nezapomenutelné roky s Alfou Romeo. Zvláštní poděkování patří zesnulému Sergiu Marchionnemu, který si toto spojení velmi přál a v roce 2018 partnerství odhodlaně podporoval.

Obrovské poděkování patří jezdcům, a to v chronologickém pořadí: Charles Leclerc, Marcus Ericsson, Antonio Giovinazzi, Kimi Raikkonen, Zhou Guanyu a Valtteri Bottas, kteří za tým bojovali v uplynulých šesti letech.

Srdečné poděkování a potlesk patří celému týmu Sauber, počínaje Finem Rausingem, především Fredovi Vasseurovi, ale také Alessandru Alunni Bravimu a Andreasi Siedlovi, za jejich stálou, vášnivou a profesionální spolupráci.

Jsme velmi zavázáni všem partnerům týmu za jejich podporu po celou dobu. Především Ferrari za dodávku pohonných jednotek, dodavateli pneumatik Pirelli za jejich cenný příspěvek a zvláštní zmínka a poděkování patří partnerům Alfa Romeo: Ferrari Trento, Marelli, Sabelt a Web Eyewear.

Upřímné poděkování patří Mezinárodní automobilové federaci FIA a jejímu prezidentovi Mohammedu Ben Sulayemovi za podporu. Pochvala F1 a jejímu generálnímu řediteli Stefanu Domenikalimu za to, co dělají pro tento sport, že i nadále obětavě přitahují pozornost milionů fanoušků ke světu závodů, a za jejich stálou otevřenost vůči značce Alfa Romeo.

Srdečné poděkování všem příznivcům a fanouškům v úžasné Alfa Romeo TRIBE, kteří od roku 1910 projevují svou niternou vášeň v podpoře značky, ikony ušlechtilého italského sportovního ducha po celém světě.

V neposlední řadě přejeme našim závodníkům budoucnost plnou sportovních úspěchů.

Jean-Philippe Imparato, generální ředitel společnosti Alfa Romeo, řekl: “Když uzavíráte tak významnou kapitolu v historii značky, je čas bilancovat. Pro značku Alfa Romeo představovalo toto dobrodružství v F1 mezinárodní přehlídku na nejvyšší úrovni a zároveň hluboký lidský a sportovní zážitek. Podle mého skromného názoru byla návratnost investic do práce, kterou jsme zde vykonali, nejpozitivnější za celou mou kariéru. Přínos z hlediska zviditelnění slouží jako měřítko pro celou skupinu Stellantis. Alfa Romeo má soutěž ve své DNA a co nejdříve se vrátí, aby nadchla své fanoušky, až budou vhodné podmínky.”

Při Velké ceně Abú Zabí vyjede na trať vůz C43 ozdobený číslem šest v celém kabátě, aby oslavil šest let partnerství se značkou Sauber. Kromě toho se na voze objeví také věta “Alfa Romeo nei nostri cuori” (“Alfa Romeo vždy v našich srdcích”), kterou tým Sauber věnuje značce a svému týmu.

Šest velmi intenzivních let, během nichž byla Formule 1 pro značku Alfa Romeo velmi silnou strategickou globální marketingovou platformou. S jasným cílem posílit svou přítomnost ve všech částech světa Alfa Romeo výhodně využila mimořádné publicity, kterou může nabídnout pouze nejpopulárnější motoristický sport na světě.

Cristiano Fiorio, šéf strategických projektů Alfa Romeo, řekl: “Vystihnout tyto nádherné roky se Sauberem ve Formuli 1: schopnost inovovat, překvapovat a vytvářet emoce, a to nejen sportovními výsledky, ale také vynalézavostí a kreativitou, přičemž vždy hrdě neseme italskou vlajku. Mimořádný týmový duch spojil lidi z Alfa Romeo F1 Stake, Alfa Romeo a Centro Stile do jednoho velkého týmu, který čerpal inspiraci z minulosti, aby mohl směle čelit výzvám budoucnosti. Tento duch dal vzniknout největší marketingové operaci značky Alfa Romeo v posledních letech. Mohu být jen mimořádně spokojen s tím, čeho jsme společně dosáhli. Děkuji vám všem a brzy na shledanou!”

To však není vše, šest let spolupráce s týmem Sauber Motorsport znamenalo mnohem víc a přínosy partnerství sahají daleko za výsledky v závodech. Formule 1 je skutečně kolébkou změn par excellence, průkopníkem hybridních strategií v čele s udržitelnými technologiemi a neustálým hledáním efektivity. Specifické technické know-how společnosti Sauber Technology a nepřetržitý technologický výzkum převzaly strategickou roli velkého významu v mnoha projektech Alfa Romeo.

Jedním z takových příkladů je Giulia GTA a GTAm. Tato ikona značky Alfa Romeo, která je výsledkem intenzivního úsilí při vývoji karbonových komponentů souvisejících s aerodynamikou, využila zkušeností, které společnost Sauber získala za více než 50 let působení na nejvyšší úrovni motoristického sportu.

Alfa Romeo a motorsport

Alfa Romeo je synonymem závodní a technologické prestiže po celém světě. Alfa Romeo, nesporná hvězda předválečných sezón Velkých cen (v roce 1925 ovládl vůz GP Tipo P2 první mistrovství světa), se účastnila Formule 1 od roku 1950 až do roku 1988, a to jako výrobce i dodavatel motorů. Již při svém debutu v letech 1950 a 1951 vyhrála Alfa Romeo s Ninem Farinou a Juanem Manuelem Fangiem první mistrovství světa jezdců. V letech 1961 až 1979 se Alfa Romeo podílela jako dodavatel motorů pro několik týmů F1. Po návratu v roce 1979 jako konstruktér skončila Alfa Romeo v roce 1983 na šestém místě v šampionátu konstruktérů, což byl její nejlepší výsledek. V roce 1985 pak společnost stáhla svůj tým z Formule 1.