Kdo je Liam Lawson

Náhradní jezdec AlphaTauri si na Zandvoortu odbude svůj debut ve Formuli 1. Nový Zéland má tak dalšího pilota F1. Jaké má už Liam za sebou úspěchy?

Štítky: Liam Lawson Zveřejněno 25. 08 2023 — Petr Horák

Jednadvacetiletý Liam Lawson vyrůstal v Pokehoke na Novém Zélandu. Závodit začal v sedmi letech na motokárách a postupně se přes novozélandské, australské a evropské formulové série dostal až do šampionátu Formule 3. Ještě před jeho startem se v únoru 2019 stal členem juniorského týmu Red Bullu. K tomuto angažmá si pomohl dominantním vystoupením v novozélandské Toyota Racing Series.

V F3 si za týmy MP Motosport a Hitech připsal 8 pódií, z toho třikrát dokázal zvítězit. V celkovém hodnocení z toho bylo jedenácté místo v sezoně 2019 a pátá pozice o rok později. Následující dva roky strávil ve Formuli 2, nejdříve opět za Hitech a loni za Carlin. Obzvláště povedená byla loňská sezona, kdy čtyřikrát vyhrál a celkově skončil třetí za rezervním jezdcem Astonu Felipe Drugovichem a talentem Alfy Romeo Theo Pourchairem.

Možná nejvíce na sebe však upozornil v jiné sérii. V roce 2021 totiž vedle F2 závodil i v DTM s Red Bullem sponzorovaným Ferrari týmu AF Corse. Jeho týmovým kolegou byl mimochodem pilot Williamsu Alex Albon. Lawson vybojoval tři vítězství a před posledním závodem na Norisringu byl kousek od titulu. Jenže se stal obětí kolize způsobené rivalem v boji o šampionát Kelvinem van der Lindem s Audi. S poškozeným Ferrari pak jen sledoval, jak titul nakonec uzmul Maximilian Götz na Mercedesu.

V současnosti můžeme Liama sledovat v japonské Super Formuli, kde závodí za tým Mugen. A daří se mu opět dobře. V probíhající sezoně třikrát vyhrál a před posledními dvěma závody na Suzuce je na druhém místě v celkovém pořadí.

Liam Lawson tedy má dostatek schopností i zkušeností pro svůj debut ve Formuli 1. Bude pro něj důležité uspět při této nečekané příležitosti, kdy nahradí zraněného Daniela Ricciarda. Kiwi totiž cílí na stálou sedačku od příští sezony, čímž by tak navázal na Brendona Hartleyho, který byl před pěti lety posledním novozélandským pilotem Formule 1.