Každý jedná s každým. O Norrise měl zájem Red Bull i Ferrari

Lando Norris říká, že zájem jiných týmů, mezi nimiž byly údajně i Red Bull a Ferrari, byl rychle "utlumen", když urychleně prodloužil své působení v týmu formule 1 McLaren.

Štítky: Lando Norris McLaren Zveřejněno 27. 01 2024 — GPF1.cz

Brit právě oznámil novou smlouvu, která ho u McLarenu udrží i po sezoně 2026, ačkoli přesná délka jeho “mnohaletého” kontraktu nebyla zveřejněna. Včasné prodloužení smlouvy, která původně platila do konce roku 2025, přišlo uprostřed toho, co bylo považováno za vážný zájem několika týmů včetně Ferrari a Red Bullu. Norris sice nepopřel, že probíhala jednání s jinými týmy – což je podle jeho slov běžná praxe -, ale je jasné, že v budoucnost v F1 věřil skutečně jen u McLarenu.

“Každý mluví s každým a každý jezdec mluví s každým týmem,” řekl Norris po oznámení své nové smlouvy s McLarenem. “Není to jen ve smyslu vyjednávání smluv. Je to o tom, co vám může nabídnout jeden tým a co jiný a podobně. Je to stejné u každého jezdce. Každý mluví s každým týmem o tom, co bychom mohli potenciálně jednou dělat, ale v podstatě se nikdy nic neposunulo dál.


NOVÝ online MAGAZÍN O FORMULI 1 – KOLO NA KOLO

  • Jak si mohl Ayrton Senna zachránit život
  • Špinavé praktiky Tota Wolffa
  • Jak si Emerson Fittipaldi zkomplikoval F1 kariéru
  • Pravé důvody rozchodu Haase a Günthera Steinera

PŘEDPLATNÉ ZDE


Takže ano, poměrně rychle ta [další] jednání skončila.

A samozřejmě, jakmile začnete dostávat nějaké ty otázky, a já jich vidím hodně, pak máte interní rozhovory s Andreou [Stellou] a Zakem [Brownem] a kýmkoli, kdo je tady v McLarenu. Pak začnete mluvit o svých vlastních věcech a chcete některé z těchto fám vyřešit, protože v týmu to není dobrá situace.”

Načasování Norrisova rozhodnutí prodloužit smlouvu právě teď je zajímavé, protože když už měl smlouvu na rok 2025, mohl počkat déle a zjistit, jaká bude konkurenceschopnost McLarenu v letošním roce. Při vysvětlování, proč se rozhodl pro brzký podpis, však uvedl, že pokračování v týmu, který se stal jeho “rodinou”, bylo vzhledem k trajektorii, po které se společně vydali, nerozumné. Na otázku, proč uzavřel dohodu nyní a nečekal, Norris vysvětlil:

POŘÁDÁME ZÁJEZD DO VÍDNĚ NA F1 EXHIBITION. POSLEDNÍ MÍSTA. PŘIDEJ SE K NÁM!

“Protože můžu, protože jsem v dobré pozici. Není to něco, čím bych se chtěl v příštích letech opravdu zabývat. Samozřejmě, že vždycky probíhaly diskuse [o] naší budoucnosti. Myslím, že je to prostě velmi, velmi dobrý čas, zejména když se bude blížit k několika let, kdy se věci začínají být trochu šílenější s ostatními smlouvami, a lidé potenciálně stěhování týmů a podobné věci. Když jdeme do roku 26 a do těch let nových předpisů, není to něco, na co bychom já nebo tým chtěli myslet, na co bychom se chtěli soustředit nebo čím bychom chtěli trávit čas v tak důležitých letech.

“Jsem spokojený, jsem spokojený s tím, kde jsem, a tým je spokojený se mnou. Takže je to prostě snadné rozhodnutí.”

Norris také vysvětlil, že to, že dá najevo svou důvěru v McLaren, poslouží také k posílení morálky v týmu a utlumí případná negativa, která by mohla vzniknout, kdyby se začaly šířit zvěsti spojující ho s konkurencí.

“Jsem si jistý, že když tady pracujete a máte jednoho ze svých jezdců a vidíte, jak je spojují s jinými týmy, tak to asi nikdy není snadné sledovat,” řekl. “Takže si myslím, že z mé strany dát všem tady v McLarenu jen o trochu větší důvěru ve mně, to ukazuje mou důvěru v celý tým. Myslím, že to je opravdu to nejdůležitější. Je to věc, ze které mám největší radost, když se mi podařilo uzavřít smlouvu. Mají teď ještě větší jistotu, že jsem týmu oddaný a zůstávám v něm, a že jsem si vybral McLaren místo Ferrari, Red Bullu, Mercedesu, ať už to byl jakýkoli tým.

Mají teď tu jistotu, že jsem si vybral McLaren místo všech ostatních. Takže si myslím, že je to spíš pro ně než pro mě a všechny tyhle věci, ale baví mě sledovat ty fámy a konspirace každou chvíli.”