Jezdci se mračí nad De Vriesovým rychlým vyhazovem

Vyhazov Nycka de Vriese z týmu AlphaTauri před polovinou jeho nováčkovské sezóny ve Formuli 1 byl sice náhlý, ale ne bezprecedentní.

Štítky: AlphaTauri Nyck de Vries Zveřejněno 12. 07 2023 — GPF1.cz

U AlphaTauri není odchod nevýkonných jezdců v polovině sezóny žádnou novinkou a již delší dobu bylo jasné, že de Vries je pod tlakem, aby si své místo udržel. Načasování oznámení po Velké ceně Velké Británie však bylo překvapením, protože nikdo neodjížděl ze Silverstonu s očekáváním, že de Vriese vidí v paddocku naposledy. Již nyní se hovoří o tom, že se de Vries vrátí do Formule E, kde se v roce 2021 stal mistrem světa, a jeho kolegové jezdci chtějí, aby se od svého odchodu z F1 odrazil a brzy se vrátil do kokpitu jinde.

“Závodění je kruté a rozhodnutí také,” řekl de Vriesův kolega Nizozemec Tom Coronel, který v současnosti vede evropský šampionát TCR a v roce 1999 byl mistrem Super Formule. “Podle mého názoru je příliš brzy rozhodovat o jezdci, když ještě nejste ani v polovině sezony. V Silverstonu zajel dobrý závod a v průběhu sezony dělal pokroky, a to i s nejpomalejším vozem na trati. Není daleko od týmového kolegy, který s týmem jezdí třetím rokem.

Nyck vyhrál všechny třídy závodů, kterých se zúčastnil: od motokár, formule 2, FE, vynikající výkony v několika vytrvalostních závodech a tak dále,” dodal Coronel. “Jsem si stoprocentně jistý, že mnoho jezdců F1 nemá za sebou takovou závodní kariéru, jakou měl Nyck. Je toho mnohem víc než F1, ale [on] si zasloužil mít celou sezónu, aby ukázal svůj pokrok.”

Coronel tuší, že De Vries po svém vyřazení “nebude chtít v současné době se závoděním mít nic co do činění”.

Giedo van der Garde, další Nizozemec a bývalý jezdec F1, řekl, že “nečekal, že to pro Nycka skončí tak rychle.

“Když se na to podíváte zpětně, na to, kolik času dostal na to, aby si zvykl na auto, a na to, jaký pokrok (pomalu, ale jistě) udělal, bylo to – podle mého názoru – příliš brzy. Co se týče Nycka, bolí to.”

Dva de Vriesovi bývalí soupeři z FE také naznačili, že AlphaTauri se s de Vriesem rozloučila příliš rychle.

“Když vyhodíte jezdce po deseti závodech, ukazuje to, že proces rozhodování o jeho přijetí je špatný,” řekl Lucas di Grassi. “Automobilové závody se příliš spoléhají na instinkt nebo ‘jedno kolo’ či ‘výsledek jednoho závodu’, místo aby se dívaly na dlouhodobou normu konkrétního jezdce. Tolik metodiky a dat pro zrychlení vozu, tak málo pro výběr správného závodního jezdce.”

Antonio Felix da Costa, bývalý člen juniorského týmu Red Bull, který nikdy nepostoupil do F1, upozornil, že de Vries měl letos jen omezené možnosti předsezónního testování. F1 před začátkem sezony uspořádala tři dny testování v Bahrajnu.

“Umím si jen představit, jak těžké musí být rychle si zvyknout na F1, vystupovat s pouhými několika dny testování,” řekl da Costa. “Nyck se každým víkendem přibližuje Tsunodovi, který, nezapomínejme, musel mít sám pár špatných dnů, aby se dostal na tuto úroveň.”

Alpská juniorka a jezdkyně Formule 3 Sophia Floerschová dodala: “Nikdy to nebyla férová šance. Moc mě to mrzí kvůli Nyckovi.”