Sice to funguje, ale Günther Steiner očekává diskuzi nad vlastnictvím dvou týmů F1 jednou firmou

Šéf týmu Haas Günther Steiner očekává, že vlastnictví dvou týmů Formule 1 jednou společností Red Bull se stane předmětem diskuzí a sporů. Byť to doposud nepředstavuje problém.

Štítky: AlphaTauri Günther Steiner Red Bull Zveřejněno 19. 10 2023 — GPF1.cz

Red Bull Racing má stejného vlastníka jako jeho juniorský tým AlphaTauri, který byl až do roku 2019 známý jako “Toro Rosso”, což je italský název pro “Red Bull”. Seniorský tým vstoupil do F1 v roce 2005, o rok později jej následoval juniorský tým, když gigant na výrobu nealkoholických nápojů převzal nejprve Jaguar, a pak Minardi.

Vzhledem k rostoucí poptávce po místech na startovním roštu Steiner, který byl během první sezóny Red Bullu v F1 ředitelem technických operací, předpokládá, že by unikátní uspořádání týmu mohlo v budoucnu čelit problémům.

Na otázku, zda je správné, aby dva týmy měly stejného majitele, Steiner odpověděl:

“Myslím si, že ať už je to správné, nebo ne, je třeba o tom diskutovat. Je zřejmé, že v mnoha jiných sportech to není povoleno. Ale doposud s tím nebyl problém.”

Steiner se důsledně staví proti rozšiřování startovní listiny F1 nad současných 10 týmů. Přesto FIA tento měsíc udělila souhlas se vstupem týmu Andretti-Cadillac.

“Protože se sport stává stále populárnějším, [získává] stále větší finanční hodnotu, tak se bude objevovat stále více takových věcí, protože všechno bude složitější,” pokračoval Steiner. “Takže to bude určitě argument, který se dříve nebo později objeví.”

Mezi sporty, které brání tomu, aby více týmů mělo stejného majitele, patří španělský fotbal, kde klubové B týmy, z nichž mnohé jsou samy o sobě úspěšné, nemohou postoupit do stejné ligy jako A tým, i když svou ligu vyhrají. Steiner však uvedl, že v současné době nevidí v uspořádání Red Bullu v F1 žádný problém.

“Je to [už] 18 let, takže to až dosud fungovalo dobře,” řekl. “Ale v určité fázi budou položeny otázky a budou odpovědi, proč to funguje nebo proč by to fungovat nemělo. Ale na tohle nemá [cenu reagovat], protože to funguje dlouho.”