Jezdci kvůli Alonsovi kritizují sobecký přístup vedení seriálu

Na pořadatele Mistrovství světa vytrvalostních závodů (WEC) a potažmo Fernanda Alonsa se snáší kritika za změnu termínu japonského závodu na okruhu Fudži. WEC coby týmový sport tak nejen ustoupil zájmům jednotlivce, ale ublížil řadě dalších pilotů.

2 Štítky: Fernando Alonso Motorsport Toyota Zveřejněno 11. 02 2018 — Tomáš Richtr

Fernando Alonso se dohodl s McLarenem a Toyotou na možnosti startu jak v závodech F1, tak i WEC. Jenomže závod WEC v Japonsku kolidoval s GP USA 2018. Na tento termín WEC závod posunula proto, aby nedošlo ke kolizi se závodem Petit Le Mans IMSA SportsCar Championship, kde startuje řada pilotů WEC. Jenomže vedení seriálu se rozhodlo posunout závod na Fudži zpět, aby dal možnost Alonsovi startovat. Čímž znemožňuje startovat mnoha dalším v Petit Le Mans.

“Je politováníhodné, když se harmonogram změní kvůli jednomu muži a má to dopad na řadu jiných, kteří už mají smlouvy,” kritizuje vedení seriálu WEC Jenson Button. “Další dva jezdci Alonsova týmu kvůli tomu nebudou moci startovat v seriálu Super GT. Což mi paradoxně pomůže, protože budu mít o soupeře méně!”

Toyota je jedinou automobilkou královské třídy LMP1 a vlastně sponzorem seriálu. Vítěz závodů 24 hodin Le Mans André Lotterer si do Alonsa a McLarenu rýpnul: “Nebylo by lepší, kdyby Alonso vynechal jeden závod F1? Co se tím pro něj změní?”

Kvůli Alonsovi se mění kalendář

“Z komerčního hlediska to chápu, ale jak k tomu přijdou ostatní jezdci, kteří uzavřeli smlouvy na základě původní podoby kalendáře a jsou seriálu po léta loajální?” zamýšlí se vele-zkušený pilot Le Mans a GT závodů Oliver Jarvis a jeho neméně zkušený kolega Olivier Pla šel ještě dál:

“Moc díky WEC,” řekl ironicky. “Nemohu tomu uvěřit. Vaše absence respektu vůči současným pilotům mající teď smlouvy na dva různé závody o stejném víkendu, je neuvěřitelná. Jsem si jist, že nejsem jediným, kdo je nadšen.”

Vedení seriálu se ale brání. Podle CEO Gerarda Neveua byl při rozhodování posouzen zájem seriálu. “Jak bychom mohli přijít v padoku o někoho, jako je Fernando Alonso? Bylo to logické rozhodnutí a když se zeptáte japonských fanoušků, jsou velmi spokojeni. Chápeme rozhořčení některých jezdců, a já doufám, že IMSA najde způsob, jak naopak posunout jejich závod Petit Le Mans na jiný termín. IMSA naše rozhodnutí chápe.”

Diskuse k článku

Napsat komentář