Je příčinou problémů na motorech Mercedes Verstappen?

Zatímco Red Bull a Max Verstappen do konce roku už naplánují nasadit novou pohonnou jednotku, Mercedes a Lewise Hamiltona tento scénář stále ještě může potkat. Mohou za to i nedávné problémy se spolehlivostí německé automobilky. Nizozemský závodník Tim Coronel se domnívá, že Red Bull a Verstappen jsou za tyto trable Mercedesu nepřímo zodpovědní.

Štítky: Max Verstappen Mercedes Red Bull Zveřejněno 31. 10 2021 — Vašek Štěpánek

Podle nizozemského závodníka Tima Coronela, který pravidelně soutěží v Rally Dakar a dříve působil v mistrovství světa cestovních vozů, je aktuálně tým Mercedes kvůli tlaku od Red Bullu a Maxe Verstappena ‚na hraně‘ se svými motory.

Černé šípy a jejich motory jsou v posledních týdnech velmi diskutovaným tématem. Mercedes představil několik nových pohonných jednotek kvůli obavám o spolehlivost. Lewis Hamilton funguje se čtvrtým motorem, Bottas už se šestým!

Max Verstappen má kompletní čtvrtou pohonnou jednotku, za kterou si vybral penalizaci v rámci Velké ceny Ruska. Šéf rudých býků Christian Horner nepředpokládá, že by se motor u Verstappena ještě jednou vyměnil.

Podle Coronela Mercedes aktuálně jedná tak, aby se vyhnul odstoupení v závodu. „Mercedes je zjevně opravdu na svém limitu, jinak by tato rozhodnutí nedělali. Nechtějí riskovat a nechtějí připustit, že by sezonu rozhodla spolehlivost motoru.“

Nizozemský závodník zároveň cítí, že Red Bull by mohl z dané situace těžit a získat nad svým rivalem výhodu. „Verstappen a Red Bull jsou nepřímou příčinou nynějších problémů Mercedesu, protože vyvíjejí velký tlak a mohou z toho získat citelnou výhodu.“

Coronel se ještě stihl vyjádřit k návratu Adriana Neweyho a k nadcházejícím dvěma závodům v Mexiku a Brazílii. „Jsem rád, že je Adrian zpátky v týmu, Red Bull to jistě psychologicky stmelí a pro Verstappena je to dobře, že je zpět, zda tento psychologický faktor rozhodne o titulu, to nevím.

Co se závodů v Mexiku a Brazílii týče, byl bych opravdu opatrný v různých předpovědích a favorizování Red Bullu. V USA jsme to samé říkali o Mercedesu a kdo nakonec vyhrál? V Turecku byl zase favoritem Red Bull a vyhrál Mercedes.

Řekl bych, že jsme ve fázi, kdy nerozhoduje pouze Verstappen nebo Hamilton, ale i jejich týmy, respektive jejich schopnosti a strategie. V Austinu byl rychlejší Mercedes, ale díky strategii se podařilo vyhrát Verstappenovi. Myslím, že klíčové budou reakce týmů na dané situace a kdo zareaguje lépe, bude ve výhodě,“ uzavřel Coronel.