Ne svou vinou přišel Verstappen už o 50 bodů

Poradce Red Bullu Helmut Marko je přesvědčen, že jeho svěřenec Max Verstappen by nyní mohl být ve výrazně snazší situaci. Nizozemec údajně ne svou vlastní chybou letos přišel o více než padesát bodů.

Štítky: Helmut Marko Max Verstappen Red Bull Zveřejněno 31. 10 2021 — Vašek Štěpánek

Před poslední pěticí závodů letošní sezony je Max Verstappen na čele v průběžné mistrovství světa, druhý Hamilton ztrácí dvanáct bodů. I když není ztráta na lídra velká, stále se jedná o největší náskok na čele za posledních sedm závodů.

Helmut Marko je ale přesvědčen, že Max Verstappen by mohl být v mnohem příjemnější situaci nebýt několika incidentů a událostí, které Nizozemce obraly o body. Poradce Red Bullu má na mysli hlavně závody v Baku, Velké Británii a Maďarsku.

V Baku byl pilot Red Bullu ve vedení a zbývalo už jen pět kol do cíle, najednou mu ale explodovala pneumatika, a to byla konečná. V Británii došlo k první kolizi mezi aspiranty na titul – Verstappen odstoupil, Hamilton vyhrál a v Maďarsku skončil Max devátý poté, co jej v úvodu závodu sestřelil Bottas a výrazně mu poškodil monopost.

„V posledních třech závodech jsme se báli, že budeme výrazně pozadu. Ve finále jsme ale získali více bodů než Hamilton, což je rozhodně dobře. V Rusku jsme se štěstím získali druhé místo a v Turecku skončil (Hamilton) za námi.

Více mě ale zaráží fakt, kolik bodů jsme dohromady letos ztratili. Baku, Silverstone a Hungaroring jsou závody, které nám nepřály a když si člověk spočítá, kolik bodů bylo ve hře a kolik jsme jich reálně mohli získat, vyšlo by to něco přes padesát.

Cybertruck od Tesly se pilně a tajně testuje

My jsme teď v šampionátu o dvanáct bodů vpředu, což není moc, ale dokazuje to, že jsme byli schopni tuto ztrátu dohnat a zotavit se z toho. Byli jsme schopni se dostat do vedení, a to i přes očividnou rostoucí sílu Mercedesu,“ hodnotí Marko.

Podle Marka bude teď ve zbývajících pěti závodech pro Verstappena klíčové, aby získal ještě alespoň dvě další vítězství, chce-li získat svůj první titul ve formuli 1. „Myslím, že musíme získat ještě dvě vítězství, abychom byli před finále sebevědomí.

Uvidíme, co se stane teď v Mexiku a v Brazílii, protože to jsou tratě, které nám historicky seděly a byli jsme na nich konkurenceschopní. Letos se toho ale stalo už tolik… na takzvaných tratích Mercedesu jsme vyhráli my a naopak.“

Co se konkrétních šancí na titul týče, Marko uvedl poměr 60:40 pro Verstappena, pokud vyhraje ony dva závody. Poradce Red Bullu ale dodal, že rozhodnout může každý detail a jsou to hlavně piloti, kteří letos dělají rozdíl.

„Letos je to opravdu vyrovnané a rozhodují takové věci, které v minulosti hráli druhé housle, jako nálada a forma jezdce, asfalt, dokonce už i samotné teploty vzduchu. Je to hodně intenzivní a hodně náročné.

Mercedes se mi zdá rychlejší, když dobře nastaví své auto, nám to trvá o něco déle, ale jsme schopni s nimi bojovat. Ve finále je to ale Hamilton v Mercedesu a Max u nás, kdo dělá největší rozdíl a kdo udává tempo.

Checo se díkybohu zvedá a v posledních dvou závodech získal stupně vítězů. Bottas ale v Turecku vyhrál a Austinu odjel nadprůměrný závod. Jak jsem ale už řekl, jsou to hlavně oni dva (Hamilton, Verstappen), kteří rozhodují.

Jsou oba tak silní, že Hamilton je schopen stíhat našemu tempu, když máme navrch. Max je zase schopen držet tempo rychlejšího Mercedesu na tvrdých pneumatikách, je to velkolepá bitva,“ pochvaluje si sezonu 2021 Marko.