Jak život pilota F1 ovlivňuje ten rodinný

Sebastian Vettel oznámil konec kariéry. Mezi jedny z nejpádnějších důvodů, proč se tak rozhodl, pilot Aston Martinu uvedl svou rodinu. Čtyřnásobný šampion má pocit, že svým vyrůstajícím dětem a tolerantní manželce toho hodně dluží. Dalším pilotem, který mimo F1 vede rodinný život je i Sergio Pérez, který popsal, jak nakombinovat oba životy dohromady.

Štítky: Sebastian Vettel Sergio Pérez Zveřejněno 8. 08 2022 — Vašek Štěpánek

Podobně jako Sebastian Vettel je i Sergio Pérez otcem, stejně je na tom například i pilot Haasu Kevin Magnussen. Mexičan uvedl, že žít dva životy (rodinný a život jezdce F1) je velmi náročná záležitost a je potřeba si dobře rozvrhnout svůj čas.

„Pokaždé, když odjíždím na závody, přemýšlím nad tím, jak se znovu zvládnu rozloučit se svými dětmi a ženou. Je to opravdu těžké. Tento sport vám toho hodně vezme z vašeho času, pořád někde jste, musíte trénovat a dávat si pozor na to, co jíte.

Člověka to hodně limituje a zasahuje mu to do osobního života, který prakticky neexistuje a věci, které děláte, když jste v práci, děláte, i když jste s dětmi. Neustále se musím hlídat, takže ano, je to opravdu náročné,“ popsal svou situaci Pérez.

Pilot Red Bullu také prohlásil, že plně rozumí rozhodnutí, které Vettel učinil. Zároveň však podotknul, že pokud by německý závodník chtěl v F1 zůstat, zůstal by. „Sebovo rozhodnutí je smysluplné a naprosto ho respektuji, chápu, proč se tak rozhodl.

Stejně jako on (Vettel) i já jsem otcem, a tak vím, že pokud by měl ve formuli 1 projekt, který ho baví a motivuje ho, pravděpodobně by tu ještě zůstal. Všichni víme, jak těžké je se sem dostat, a proto nechceme končit.

Pokud ale už došel do bodu, kdy mu F1 není schopna nabídnout to, co v minulosti, je rozumné říct sportu ‚sbohem‘. Seb už se nejspíš do tohoto stádia dostal,“ přemýšlí Pérez nad Vettelovým odchodem z královny motorsportu.

Mexičan byl také dotázán, kdy je ideální čas z vrcholového sportu odejít. „Tahle věc je až moc individuální. Někdo může skončit ve 30 a někdo má ve 40 pořád chuť a motivaci. Nemyslím si, že věk nebo počet dětí rozhodují, kdy skončíte.

Každý má své priority a samozřejmě, čím je člověk starší, tím více mu stoupají jeho priority z osobního života a prolínají se do sportu, který dělá. Je to na každém z nás. Až ucítím, že mi F1 už nemá co dát, také skončím,“ zhodnotil Pérez.