Alpine od Piastriho čekal větší loajalitu

Po ohlášeném odchodu Fernanda Alonsa z Alpinu do Aston Martinu, povýšil francouzský tým svého juniora Oscara Piastriho na pozici závodního jezdce. K údivu všech, Piastri poté šokoval svým vyjádřením, ve kterém oznámil, že pro Alpine v roce 2023 jezdit nebude. Šéf týmu Otmar Szafnauer se k celé situaci vyjádřil.

Štítky: Alpine Oscar Piastri Otmar Szafnauer Zveřejněno 8. 08 2022 — Vašek Štěpánek

Vedení týmu s povýšením mladého Australana poměrně dlouho otálelo. Alpine se nenacházel ve snadné situaci – tým si chtěl alespoň ještě jeden rok udržet Fernanda Alonsa, ale zároveň se Piastrimu zavázal, že mu sežene místo ve formuli 1 pro rok 2023.

Šampion z let 2005 a 2006 na začátku srpna oznámil přestup do Aston Martinu, čímž otevřel dveře Piastrimu a tým o den později Piastriho skutečně povýšil. Jenomže, potvrzení Piastriho přišlo 2. srpna a tým měl jezdci místo najít do 31. července.

Tím, že Alpine nestihl zareagovat do konce minulého měsíce, je Piastri od srpna smluvně volným pilotem a zájem o jeho služby je obrovský napříč celým startovním polem. Aktuálně to vypadá, že se Australan zabydlí v McLarenu, kde vystřídá krajana Ricciarda.

K celé situaci se vyjádřil také šéf Alpinu Otmar Szafnauer. „S Oscarem jsme měli smlouvu, kterou jsme podepsali vloni v listopadu. Nyní jsme požádali naše právníky, aby přezkoumali platnost této smlouvy a podle nich máme právo Oscara nasadit do našeho auta.

Kdyby Alonso u nás zůstal také příští rok, měli jsme možnost Oscara umístit do jiného týmu na hostování, s tím, že od roku 2024 by už jezdil pro Alpine. Takhle to bylo naplánované. Letos jsem vždy říkal, že Oscar bude příští sezonu na startovním roštu.

Jen jsme nevěděli, zda to bude rovnou s námi, nebo dočasně u někoho jiného a byli jsme zde s někým domluveni. Alonso z nějakého důvodu, a možná tuším jakého – na to se ho musíte zeptat vy, odejde do Aston Martinu. Tím otevřel dveře Oscarovi,“ uvedl Szafnauer.

Šéf Alpinu nerozumí, proč Piastri nechce závodit pro francouzský tým. „Na to se musíte zeptat Oscara, protože já tomu opravdu nerozumím. Nechápu, proč s námi nechce pokračovat. Viděl náš dlouhodobý plán do budoucna.

Věděl, kam směřujeme a také za jak dlouho bychom se tam mohli dostat. Měl u nás zajištěnou budoucnost… skutečně tomu nerozumím. Nainvestovali jsme do nějak miliony eur, abychom ho připravili na F1, očekával jsem od něj větší loajalitu,“ zamýšlí se lídr Alpinu.

Szafnauer ale uklidňuje fanoušky… pokud by Piastri skutečně příští rok pro Alpine nezávodil, a že to tak vypadá, zájem od ostatních pilotů je obrovský. Podle slov šéfa Alpinu ho už oslovilo čtrnáct různých pilotů, a to jak z F1, tak juniorských i jiných sérií.