Jak motocyklový šampion Valentino Rossi porazil hvězdy F1

První únor má pro svět motorsportu zvláštní symboliku. Legenda mistrovství světa silničních motocyklů Valentino Rossi totiž tohoto dne v roce 2006 absolvoval svůj vůbec první celodenní test v královně motorsportu. A hned z toho bylo překvapivý výsledek!

Štítky: Historie MotoGP Valentino Rossi Zveřejněno 1. 02 2020 — Lukáš Štěrovský

Ital měl původně s Ferrari jet podle programu už předchozího dne, ale na okruhu ve Valencii (kde se jezdí v současnosti MotoGP, ne městská dráha, na které závodila F1) první den propršel, a tak se Rossi i ostatní dostali ke slovu až právě 1. února.

A Ital překvapil! Připsal si deváté místo z patnácti, když odjel 53 kol a za sebou nechal taková jména, jako jsou David Coulthard, Alex Wurz, Mark Webber, Jarno Trulli či Robert Kubica. Na prvního Fernanda Alonsa Rossi ztratil sekundu a půl, na „kolegu“ Michaela Schumachera sekundu.

Ale!

Němec jel tehdy s novým vozem pro rok 2006 osazeným osmiválcovým motorem. Rossi jel s dva roky starým F2004 a motorem V10, který byl ale poddimenzován tak, aby měl podobný výkon jako osmiválce.

I další pilot Ferrari, Felipe Massa, dostal následující den „jen“ vůz z roku 2004, byť s pohonnou jednotkou V8. Přestože Rossi zrychlil, nakonec skončil 12. První místo získal opět Alonso, a to s náskokem 1,6 sekundy na Valentina. Ital odjel 52 kol a na kolegy Schumachera a Massu ztratil jen 0,9, respektive 1,1 sekundy.

Není divu, že se spekulovalo o tom, že Ferrari Rossimu nabídlo pro rok 2007 místo regulérního pilota, i když absolvoval „jen“ testy, kde se na časy až tak nehraje. Ital ale nakonec tak jako tak zůstal věrný dvěma kolům…

Diskuse k článku

Napsat komentář