Jak Hamilton jednal s Williamsem, než skončil u Mercedesu

Úspěšná kariéra Lewise Hamiltona ve formuli 1 se z velké části odvíjela v týmu Mercedes F1, předtím jezdil za McLaren. Na začátku své kariéry však měl sedminásobný mistr světa možnost podepsat smlouvu s Williamsem.

Štítky: Historie Lewis Hamilton Williams Zveřejněno 21. 01 2024 — GPF1.cz

Lewis Hamilton, který se v sezóně 2013 rozhodl přestoupit z týmu McLaren, získal velkou část svých úspěchů v týmu formule 1 Mercedes. Hamilton byl s McLarenem spojen již delší dobu a příběh o tom, jak se mladý Brit během svých motokárových let sblížil s Ronem Dennisem, je dobře zdokumentován. V roce 1998 nabídl Ron Dennis Hamiltonovi roli v programu vývoje jezdců McLarenu. Hamilton postupně stoupal v žebříčku formulových vozů, v roce 2002 skončil třetí v britském šampionátu Formule Renault a v následujícím roce získal titul.

V roce 2004 se však mezi Hamiltonovou rodinou a McLarenem objevila roztržka. Zatímco Lewisův otec Anthony chtěl prosadit účast v GP2 v roce 2005, McLaren chtěl, aby Hamilton po pátém místě v nováčkovské sezóně zůstal ještě jednu sezónu v seriálu Formule 3 Euro Series. Roztržka byla tak vážná, že Martin Whitmarsh, který byl součástí manažerské sestavy McLarenu před svou rolí generálního ředitele, roztrhal Hamiltonovu smlouvu.

Po této hádce se Hamilton obrátil na Williams, aby s ním jednal o dohodě.

POŘÁDÁME ZÁJEZD DO VÍDNĚ NA F1 EXHIBITION. PŘIDEJ SE K NÁM!

Jednání však ztroskotala, protože BMW, které bylo v té době partnerem Williamsu, nebylo ochotno financovat Hamiltonovu juniorskou kariéru.

“Zavolali a řekli: ‘Můžeme se na vás přijít podívat?’,” řekl o několik let později spoluzakladatel Williamsu Patrick Head. “A oni přišli a řekli: ‘Ron Dennis se na nás vykašlal’. V té době jsme byli u BMW a myslím, že Frank [Williams] zavolal Mariovi Theissenovi [řediteli BMW Motorsport] a řekl: ‘Podívejte, tenhle kluk vypadá, že by mohl být docela dobrý, a přišel za námi s tím, jestli mu nemůžeme pomoci.  A myslím, že Mario řekl, že nejsou připraveni poskytnout žádnou podporu a my nejsme v takové finanční situaci, abychom mohli financovat jeho závodění.

Takže k Frankově k pozdějí velké nelibosti, on mohl mít Lewise ve Williamsu.”

O několik týdnů později se Hamilton vrátil k McLarenu a závodil ještě jednu sezónu na úrovni F3, než v roce 2006 postoupil do seriálu GP2 – jeho poslední rok v závodech jednomístných vozů před přestupem do F1.

Je téměř nemožné říci, jak by se Hamiltonova kariéra v F1 vyvíjela, kdyby nastoupil do týmu Williams místo McLarenu. Devětatřicetiletý pilot o svém obdivu k tomuto týmu hovořil již dříve, když v roce 2020 prohlásil, že poté, co rodina Williamsových odstoupila od vedení týmu:

“Vzpomínám si, že jsem snil o tom, že budu řídit auto, které měl [Nigel] Mansell, nebo jeden z vozů DC [Davida Coultharda] nebo tak něco. Ale nikdy se to pro mě neproměnilo v reálnou možnost. A tehdy jsem zřejmě přešel k Mercedesu.”

V roce 2007, Hamiltonově nováčkovském roce, měl Williams uzavřenou víceletou smlouvu s Nikemo Rosbergem. Rosberg a Hamilton byli v té době dobrými přáteli, znali se už z dob, kdy jezdili na motokárách. Oba pak v Mercedesu prožili slavnou rivalitu, když se tým z Brackley dostal na začátku éry turbohybridů do dominantní pozice. Po odchodu Marka Webbera by Hamilton do týmu přirozeně zapadl a Williams by se pravděpodobně snažil Hamiltona dlouhodobě udržet vzhledem k jeho britským vazbám a neokoukaným závodním schopnostem.

V následujících letech však byl Williams převážně nekonkurenceschopný, protože v letech 2008 až 2013 nedosáhl na vyšší než šesté místo.

Vzhledem k tomu, že byl Hamilton tak brzy ve své kariéře, pravděpodobně by hledal novou výzvu v konkurenceschopnějších strojích – možná by dokonce alternativní kariérní cesta vedla nyní sedminásobného mistra světa k angažmá právě v Mercedesu.