Horner a Wolff ve při kvůli motorům na rok 2026

Šéf Mercedesu Toto Wolff a jeho protějšek u Red Bullu Christian Horner jsou zase ve při. Wolff osočuje Hornera, že "má strach" z nových motorů pro rok 2026.

Štítky: 2026 Christian Horner Pohonné jednotky Toto Wolff Zveřejněno 2. 07 2023 — GPF1.cz

Toto Wolff, šéf týmu Mercedes v Formuli 1, tvrdí, že snaha Christiana Hornera o změnu pravidel pro motory v roce 2026 nemá žádnou šanci na úspěch. Wolff se domnívá, že motivací za touto snahou je strach Red Bullu o vlastní motor.

Shrnutí:

  • 📋 V srpnu loňského roku podepsala F1 a FIA nová pravidla pro pohonné jednotky pro rok 2026, která zrušila složitý MGU-H a zvýšila výkon MGU-K, takže asi 50 % celkového výkonu bude elektrického.
  • 🏎️ Horner se v této souvislosti obává, že rozdělení výkonu mezi elektromotory a spalovacími motory může vést k příliš velkým nárokům na podvozek vozu, a to kvůli problémům, které Horner očekává od plánovaného poměru výkonu.
  • ⚡ Horner upozorňuje na obrovskou velikost baterií a potřebu chlazení, což zvyšuje hmotnost vozů, a na “nutnost aktivní aerodynamiky a komplexitu, kterou to přinese” pro kompenzaci hmotnosti a odporu vzduchu.
  • 🚗 Horner varuje, že spalovací motor hrozí, že se stane “generátorem pro dobíjení baterií”, což by mohlo ohrozit souboje mezi vozy a dokonce by mohlo znamenat, že jezdci budou při jízdě rovně redukovat rychlost, aby dobíjeli baterie.
  • 🔧 Naopak Wolff se domnívá, že F1 by měla být na čele inovací a postavit se výzvě čelem, namísto toho, aby to usnadnila výrobcům motorů nebo týmům.
  • 🚦 Pravidla pro rok 2026 přilákala Audi k tomu, aby se poprvé zavázalo k týmu F1, Ford spolupracuje s Red Bullem a Honda se rozhodla začít nový projekt s Aston Martinem.
  • ❌ Wolff tvrdí, že pravidla již nebudou změněna a nebudou dále odkládána, protože svět potřebuje ukázat inovace v oblasti udržitelnosti a snížení emisí.

“Jak bude vypadat moderní vůz Formule 1 v roce 2026? Jak ho udělat aerodynamicky tak účinný a schopný, aby dokázal kompenzovat nedostatek [výkonu] spalovacího motoru?” ptá se Wolff. “To všechno by nás mělo vzrušovat, protože přijdeme s novými koncepty vozů Formule 1, které budou skvělé.

Myslím, že ho [Hornera] možná víc děsí to, že jeho program motorů nevychází, a možná ho chce tímto způsobem zabít.”