Honda připouští, že by se do F1 mohla vrátit

Japonská automobilka na konci roku (oficiálně) opustí formuli 1. Red Bull převezme duševní vlastnictví Hondy a od roku 2022 si bude motory, které ještě bude dodávat AlphaTauri, spravovat sám. Manažer japonského motoristického sportu Masaya Nagai ale potenciální návrat Hondy do F1 nevylučuje.

Štítky: Honda Pohonné jednotky Zveřejněno 19. 10 2021 — Vašek Štěpánek

V roce 2026 by podle všeho měly přijít nové pohonné jednotky. Do té doby zůstanou stávající motory a od příštího roku do sezony 2025 bude zmrazen jejich vývoj. To otevřelo možnost pro Red Bull převzít know-how Hondy a v nadcházejících čtyřech sezonách se o motory soběstačně starat.

Diskuse o podobizně nových pohonných jednotkách jsou v plném proudu a zúčastňují se jich i takové značky jako Porsche nebo Audi, které mají pravděpodobný zájem do sportu vstoupit. Japonci u těchto diskusí ale absentují, současně ale Honda návrat do F1 nevylučuje.

„Možná přijde čas, kdy se budeme chtít do formule 1 vrátit. V tuto chvíli ale tomu tak není, a proto se také diskusí o nových motorech nezúčastňujeme. Veřejně jsme oznámili náš odchod z F1 a kdybychom i nadále mluvili o nových pravidlech od roku 2025 dál, nemohli bychom takové oficiální prohlášení učinit,“ uvedl Nagai.

Po třech problematických sezonách s McLarenem se Honda zabydlela v rodině Red Bullu. Nejprve dodávala motory jen týmu Toro Rosso (dnešní AlphaTauri) a od roku 2019 je partnerem také hlavní stáje Red Bull.

Japonskému motorovému dodavateli změna prospěla. Z pomalého a nespolehlivého motoru je nyní pohonnou jednotkou, která se svou spolehlivostí a výkonem dorovnala nedotknutelnému Mercedesu. I tak Honda formuli 1 opouští.

„Neřekl bych, že současná situace ve vývoji je dostatečným důvodem, abychom změnili naše rozhodnutí. Pohonné jednotky se do budoucna změní a stejně tak se v kontextu uhlíkově neutrálního trendu mění i naše vize v závodění.

Pokud bude existovat vrcholový sport, ve kterém budeme moci závodit, zvážíme naši účast. V tuto chvíli tomu ale tak není a zda se vrátíme do F1 je nejasné. Klidně se může stát, že za pár let pro nás bude F1 zase chtěnou závodní platformou. Nepřemýšlíme ale o tom, kdy a zda se vrátíme.

V tuto chvíli se všichni soustředíme na letošní sezonu s Red Bullem. Pokud zde uspějeme, myslím, že tím dá Honda celému světu jasně najevo, co pro ni znamená závodění a jaká je to pro nás vášeň,“ uzavřel téma japonský manažer.