Historické okénko: Silverstone 1999 aneb fatální Schumacherova nehoda

Letošní závod na Silverstone nabízí mimo jiné i jedno nešťastné jubileum. Během Grand Prix Británie v roce 1999 – tedy přesně před dvaceti lety – následkem technické závady těžce havaroval Michael Schumacher. Vinou zranění se pak nemohl zúčastnit boje o titul, který získal Fin Mika Häkkinen s týmem McLaren.

Štítky: Historie Michael Schumacher Zveřejněno 14. 07 2019 — Lukáš Štěrovský

Psal se 11. červen. Michael Schumacher startoval do závodu na Silverstone ze druhé příčky; tedy ze stejné pozice, která mu se ztrátou osmi bodů na lídra patřila i v Poháru jezdců. Jak na startu, tak i v šampionátu byl vedoucím jezdcem Mika Häkkinen. Start se Němci ale nepovedl, propadl se až na čtvrté místo za kolegu Eddieho Irvina.

Právě s ním Schumacher v prvním kole bojoval, když najížděl do rychlé zatáčky Stowe. Data telemetrie později prozradila, že jel rychlostí 307,5 km/h. Jenže když dupl na brzdy, nic se nestalo. Ve 204 km/h se jen zablokovala přední kola a vůz si to namířil rovnou do bariéry, kterou trefil rychlostí 108 km/h.

„Incident způsobila náhlá ztráta tlaku v brzdovém okruhu pro zadní kola,“ prohlásilo tehdy Ferrari. „Data ze zahřívacího ani prvního kola před nehodou neukázala nic zvláštního.“

Výsledkem byla zlomená noha a šest závodů, kterých se pilot Ferrari nemohl zúčastnit. Boj o titul tak musel jít stranou. „Po Silverstone jsem okamžitě pochopil, že v šampionátu nemám už šanci. Ale jsem rád, že jsem naživu. Jsem vděčný za bezpečnostní vylepšení, která byla provedena v posledních letech,“ řekl tehdy Schumacher.

Svůj první titul pro Ferrari získal Němec už v příštím roce. Vzpomínky na nehodu ho ale pořád provázely. „Samozřejmě, že si na to pamatuji, na něco takového nikdy úplně nezapomenete,“ řekl před Velkou cenou Anglie v roce 2002. „Koneckonců, není to úplně příjemný pocit, řítit se ke zdi bez brzd a vědět, cos vás čeká. Ale když řídíte, tak vás to neovlivňuje. Není to tak, že bych se cítil nepříjemně vždy, když bych kolem toho místa projížděl. Jakmile jsem v autě, vzpomínky jsou pryč.“

Diskuse k článku

Napsat komentář