Héctor Rebaque – pilot, který si kvůli špatným výkonům založil vlastní tým

Dnes slaví 64. narozeniny Mexičan Héctor Rebaque, který je doposud posledním závodníkem, který měl tu čest a proháněl se po závodních okruzích ve vlastním monopostu.

Štítky: Héctor Rebaque Historie Zveřejněno 5. 02 2020 — Lukáš Podstata

Rebaque započal svoji kariéru ve formuli 1 v týmu Hesketh Racing, kde vystřídal legendárního Jamese Hunta. Premiérový ročník 1977 se ale Mexičanovi absolutně nepovedl a jediným jeho vystoupením byl závod v Německu, kde však nedokázal svůj monopost pro problémy s motorem dovézt zdárně do cíle. Rebaque mohl startovat ještě v pěti velkých cenách, ale ani do jedné se nedokázal kvalifikovat.

Po příšerném prvním ročníku tak přišla logická změna a Rebaque založil vlastní tým, v němž závodil s vozem Lotus, který mu pomohl koupit jeho zámožný otec. Ani v něm však nepřišly kýžené výsledky a nejlepším umístěním pro mexického pilota bylo šesté místo během GP Německa na okruhu Hockenheimring. Mexičan však po skončení sezony 1979 oznámil, že jeho tým zanikne a následoval tedy rychlý konec stáje Rebaque.

Monopost týmu Rebaque – HR100.

Nejlepší léta však Rebaque prožil v týmu Parmalat Racing Team v sezonách 1980 a 1981, kde získal dohromady tři čtvrtá místa. Tento počin může být brát jako úspěch vzhledem k jeho dřívějším výsledkům. Je však nutné poznamenat, že ve stejném monopostu dokázal Nelson Piquet vyhrát celý šampionát v roce 1981. Ve světle toho Mexičanovy výsledky zase tak dobře nevypadají…

Rebaque se tak do historie zapsal především tím, že si založil tým, ve kterém sám závodil. Taková situace v 50. a 60. letech byla celkem normální, ale v 70. letech se jednalo spíše o unikát a Rebaque je prozatím posledním pilotem, který si připsal takový počin.

Diskuse k článku

Napsat komentář