Richard Seaman – hvězda předválečné éry s tragickým osudem

Na dnešní den připadají narozeniny legendy předválečné éry Grand Prix závodění. Brita, který měl slabost pro německý Mercedes, v jehož voze ale nakonec nalezl smrt.

Štítky: Automobilist Historie Mercedes Zveřejněno 4. 02 2020 — Lukáš Štěrovský

Richard „Dick“ Seaman byl vzdělaný aristokrat, který měl od mala slabost pro Mercedes. Žil v Londýně a léta trávil na francouzském venkově; právě tam přičuchl k automobilismu. S penězi jeho matky neměl problém nakouknout do světa motorsportu.

V roce 1936, ve svých 23 letech, obdržel pozvání na testy od závodního manažera Mercedesu Alfreda Neubauera. „Kdybych mohl jezdit pro Mercedes, nikdy bych se nedotkl volantu jiného auta,“ sliboval tehdy Seaman.

A přání se mu splnilo. Pro rok 1937 dostal u Stříbrných šípů profesionální kontrakt. Závodění chtěl Richard obětovat vše, dokonce se přestěhoval od Německa, kvůli čemuž mu jeho matka přestala finančně vypomáhat (po svatbě s dcerou předsedy BMW Franze-Josefa Poppa v roce 1938 s ním rodina přerušila kontakt úplně). Nebylo to ale nadále třeba, brzy se totiž ukázalo, že aristokrat má skutečný talent.

Uspěl v závodě, který pro něj měl největší prestiž: na domácí dráze Mercedesu, na Nürburgringu, porazil německou hvězdu Hermanna Langa o celé tři minuty!

O Seamanovi se začalo tradovat, že je to nejlepší anglický pilot, než ale pořádně stačil ukázat, co umí, stala se mu nehoda, která se na první pohled nezdála být až tak vážná, ale skončila jako tragická. V deštěm zmáčené belgické Grand Prix v roce 1939 Richard ve svém W 154 vedl, ale na kluzké vozovce chyboval a narazil do stromu.

Výsledkem byla zlomená ruka a šok, kvůli kterému se pilot nebyl schopen svépomocí dostat z auta. To začalo hořet a Richard utrpěl několik vážných popálenin na těle i v obličeji. Už ve vážném stavu ho minul kolega Lang, který vyhrál…

Seaman byl urychleně převezen do nemocnice, kde v kruhu svých blízkých a přátel ještě stihl přiznat, že havaroval svojí vlastní vinou. Brzy poté zemřel. Před válkou to bylo zřejmě naposledy, co se Anglie a Německo spojily, aby společně truchlily…

Diskuse k článku

Napsat komentář