Hamilton: Je mi líto Vettela. Hrozbou bude Red Bull

Lewis Hamilton si ziskem nejvýhodnějšího postavení na startu VC Malajsie zároveň zajistil titul nejlepšího kvalifikanta letošní sezony. Vrásky však má z první zatáčky a red bullů za svými zády.

Štítky: GP Malajsie Mercedes Zveřejněno 30. 09 2017 — Josef Nekvinda

Britský pilot tímto počinem zakulatil svou celkovou sbírku pole position na sedmdesát, avšak vítězství v této kvalifikaci nepatřilo k těm snazším. Z tréninků bylo patrné, jak Mercedes hledá správné nastavení pro oba své vozy – důkazem budiž nasazení odlišných aero balíků. Problematický se pak jevil zejména třetí sektor dráhy. V něm mercedesy oproti úvodním dvěma úsekům na konkurenci ztrácely, a tak přišly vhod technické nesnáze soupeře hned v úvodu kvalifikace. Ty konkrétně  zastihly Sebastiana Vettela, který nakonec nezaznamenal jediný měřený pokus a odstartuje poslední.

S vědomím tohoto faktu vstoupil Lewis Hamilton do závěrečné dvanáctiminutovky nejrychlejším časem dne, víkendu a potažmo i devatenáctileté historie, kdy Sepang hostil závody formule 1. Zlepšení v jeho druhém podání už nepřišlo, zatímco zbylé ferrari v rukou Kimiho Räikkönena vylepšilo hodnotu času o dvě desetiny sekundy a protnulo cílovou pásku s pouhými čtyřiceti tisícinami sekundy ztráty.

„Neměli jsme tušení, jak to dnes půjde. Je mi líto, co se stalo Sebastianovi. V trénincích byl evidentně rychlý. Nějak se nám to podařilo otočit v náš prospěch. Inženýři včera odvedli skvělou práci, takže auto bylo skvělé pro nás oba. Jak pro Valtteriho, tak pro mě. Je proto skutečně překvapením být vpředu s těmito kluky, a jsem za to opravdu rád,“ nechal se slyšet šťastný Hamilton.

„Evidentně to zítra bude tuhý boj, kdy zejména Red Bull měl včera, ale i dnes, myslím, výkonnost při nájezdu dlouhé vzdálenosti. Doufám v posun našeho auta v této činnosti správným směrem, ale uvidíme zítra. Do první zatáčky je to pořádná dálka a stát se tak může spousta věcí,“ sdělil dále trojnásobný šampion.

Druhý z mercedesů, do něhož usedá Valtteri Bottas, do nedělního závodu odstartuje až z páté příčky. Před něho se pak postaví Räikkönen, Verstappen a Ricciardo. Bottas už před kvalifikací novinářům sdělil, že se této trati jen těžko sžívá se svým vozem a potvrzení přišlo záhy. Ačkoliv tedy Fin vyhrál prostřední segment, v tom závěrečném na svého kolegu ztratil sedm desetin sekundy. Bezprostředně poté žehral právě na nový aero balíček.

„Je snadné to říci takhle s odstupem, ale kdybych mohl jet kvalifikaci znovu, zcela určitě bych sáhl pro ten druhý balík. Samozřejmě potřebujeme všechno vyhodnotit, kouknout se na skutečné rozdíly. Rozestup ve třetí části byl nicméně obrovský. Je těžké hodnotit šance pro zítřek. To se teprve uvidí. Na autě je spousta práce a někdy to funguje správně, a někdy zase ne. Dnes to zkrátka nešlo,“ vyprávěl posmutnělý Bottas.

Diskuse k článku

Napsat komentář