Haas těší zjištění komisařů, že odvádějí špatnou práci

Šéf týmu Haas Guenther Steiner prohlásil, že neúspěšný pokus týmu o přezkoumání výsledků Velké ceny Spojených států měl smysl.

Štítky: Haas Pravidla Zveřejněno 16. 11 2023 — GPF1.cz

Stewardi závodu zamítli žádost Haasu o přezkoumání výsledků poté, co tým tvrdil, že některá porušení traťových limitů jinými jezdci byla přehlédnuta. Při slyšení, které se konalo více než dva týdny po závodě, stewardi rozhodli, že Haas nepředložil nové přesvědčivé důkazy o jakýchkoli porušeních.

Nicméně stewardi také připustili, že některé traťové limity mohly být během závodu přehlédnuty, a vyzvali FIA, aby navrhla lepší způsoby jejich vymáhání v budoucnu. Steiner uvedl, že toto přiznání ospravedlňuje jejich snahu vyvolat přezkoumání výsledku závodu.

“Nelituji toho,” řekl Steiner před víkendovým závodem v Las Vegas. “Samozřejmě jsme si byli vědomi toho, že bude těžké to prosadit, ale alespoň jsme se o to pokusili. Vyšlo najevo, že stewardi skutečně řekli FIA, že dělá špatnou práci. A myslím si, že to tak bylo uděláno. Nic jsme z toho nevytěžili, ale v životě se musíte snažit, musíte bojovat.”

Steiner naznačil, že tým se domníval, že několik jezdců vyjelo mimo trať v šesté zatáčce, kde stewardi uvedli, že nemají dostatečné kamerové záznamy ke kontrole.

“Měli se ujistit, že mají v šesté zatáčce kameru, abych nemusel protestovat,” řekl. “To je věc číslo jedna. Měli by se ujistit, že mají prostředky na kontrolu svých vlastních předpisů, a ne abych já seděl doma nebo Aston Martin [který protestoval kvůli podobné záležitosti v Rakousku] kontroloval, co dělají. To není práce týmu. Za půl hodiny jsme neměli čas všechny tyto věci projít, protože to není naše práce. Nejsme řídící orgán, jsme závodní tým, platíme někoho, kdo tuto práci dělá – FIA.”

Věří, že mnoho lidí v F1 sdílí obavy Haasu ohledně prosazování limitů na trati.

“Myslím, že to stojí za to pro celou Formuli 1, nejen pro nás, protože s tím všichni souhlasili, ale nikdo s tím nic neudělal,” řekl.

Přiznal však, že není spokojen s tím, že tým nevyhrál přezkum.

“Férové slyšení by bylo, kdyby přijali právo na přezkoumání a řádně to přezkoumali, ale zjevně se jim do toho z pochopitelných důvodů nechtělo,” řekl. “A to je vše, konec příběhu. Ale pokud se pohneme kupředu a zlepšíme se pro budoucnost, je to už výhra.”