GP Německa bez Nürburgringu a Hockenheimringu? I to je možné

Stabilně závodit u našich západních sousedů. To je cíl současného vedení formule 1 a otevřeno je různým možnostem. Pro velkou cenu Německa hledá nový domov.

5 Štítky: GP Německa Zveřejněno 1. 05 2017 — Josef Nekvinda

Letošní kalendář formule 1 čítá 20 velkých cen. I přes vysoký počet závodů se nepojede v Německu, které dlouhodobě, byť s občasnými přestávkami, hostilo nejrychlejší vozy světa pravidelně od roku 1951. V roce 2006 pak přibyl dodatek o alternování GP Německa mezi okruhy Nürburgring a Hockenheimring, jejichž autority stojí za letošní neúčastí kvůli neshodám v otázce uzavření nových dohod.

Nová vlastnická struktura formule 1, již reprezentuje Chase Carey, z pochopitelných důvodů usiluje o návrat Německa do kalendáře. V nadcházejícím roce proto bude Hockenheimring znovu hostit královnu motorsportu. Avšak Carey již naznačil, že to může být na zdejším okruhu naposledy, neboť by prý německá Grand Prix brzy mohla nalézt nový „domov.“

„Prezentovat se na německém trhu je určitě jeden z našich cílů. Zatím jsme ve fázi hledání nejlepšího možného řešení, jak toho dosáhnout. Doposud však nemáme žádné východisko. Už jsem měl pár setkání s některými německými představiteli a samozřejmě hovoříme o dvou tratích, které v minulosti GP Německa hostily. Porozhlížíme se ovšem i po dalších možnostech. Je ale ještě příliš brzy na nějaká konkrétní prohlášení,“ uvádí Chase Carey pro tiskovou agenturu DPA.

Hostit závody formule 1 není jednoduché. Jde o drahý sport, stačí se podívat na příklady Indie nebo Jižní Koreje. Předpokladem jsou, mírně řečeno, vysoké investice, splnění bezpečnostních požadavků a v neposlední řadě hromady papírování. Právě vysoké náklady pořadatelských okruhů se nicméně Liberty Media snaží optimalizovat. To by ve výsledku znovu mohlo přimět nové i tradiční okruhy zaklepat na dveře formule 1.

Vztažení zpět GP Německa je dobrým příkladem. Důvodů pro návrat je zde hned několik. V zemi našich sousedů má F1 tradici, těší se velkému zájmu fanoušků, v šampionátu má svůj tým, navíc dominantní, a v současnosti ve formuli 1 závodí tři jezdci německé národnosti, z nichž jeden je mistrem světa. Zajdeme-li ještě dále, pak se také do budoucna šušká o příchodu Micka Schumachera, potomka legendárního Michaela Schumachera.

Jaké jsou tedy možnosti? Německo mimo Nürburgringu a Hockenheimringu disponuje řadou závodních okruhů. Za zmínku jistě stojí Sachsenring, Oschersleben, Lausitzring, Norisring a jako zajímavý se jeví i městský okruh v Berlíně. S jakým řešením tedy přijde vedení F1? A jaké okruhy byste uvítali vy v kalendáři? Podělte se s námi o komentář.

Diskuse k článku

5 komentářů: “GP Německa bez Nürburgringu a Hockenheimringu? I to je možné”

 1. FandaF1 napsal:

  FandaF1:
  Myslel som Oschersleben

 2. FandaF1 napsal:

  Okruh slušný, ale ako bolo spomenuté úzky, a tiež chcelo by to väčšie tribúny. Pre cestovné vozy je to dobrý okruh, ale F1 by tam nemala žiadnu príležitosť na predbiehanie, obzvlášť s týmito širokánskymi formulami.

 3. villonso napsal:

  Víte co? Já bych preferoval asi Oschersleben, ten okruh by však potřeboval alespoň na hlavních rovinkách rozšířit. Já vím, je to placka, ale jinak je to okruh docela technický.
  http://www.racingcircuits.info/europe/germany/oschersleben.html#.WQdKdcakJPY
  http://www.benefiz-motorrad-renntaxi.de/sites/default/files/styles/portfolio_slideshow_view/public/portfolio_images/120916_mot_5282.jpg?itok=utnJPx4c

 4. Michael.s napsal:

  Ano, Okruh je to poměrně moderní, jen mi na něm vadí to, že je to taková placka. https://goo.gl/photos/Dc1RhQUWqRSfex2F6.
  Oproti Hockenheimringu by si moc nepomohli. Škoda Nurburgringu.

 5. FandaF1 napsal:

  Lausitzring je veľmi výhodný okruh z pohľadu lokality, pretože sa nachádza tesne za Drážďanmi. Ja dúfam, že táto trať sa dostane do F1, pretože infraštruktúra a vybavenie okruhu je na veľmi vysokej úrovni. Rovnako pre diváka je tento okruh výhodný, stačí si sadnúť na hlavnú tribúnu vyššie a vidíte celý okruh. http://www.racingcircuits.info/europe/germany/lausitzring.html#.WQcpvVTaihB

Napsat komentář