Za nedostatečnou popularitu F1 v Německu může ‘neudržitelný’ automobilový průmysl

Formule 1 si téměř po celém světě užívá rekordní popularity. Jednou z výjimek je Německo, až donedávna tradiční hostitel velkých cen. Nico Hulkenberg si myslí, že za pokles zájmu o F1 v jeho zemi může ekologie.

Štítky: GP Německa Nico Hülkenberg Zveřejněno 14. 08 2023 — Petr Horák

Poslední závod se v Německu jel před třemi lety na Nürburgringu pod názvem Velká cena Eifelu. Rok předtím se na Hockenheimringu jela poslední Velká cena Německa, za kterou ale speciálně zaplatil Mercedes, aby mohl oslavit 125. výročí své účasti v motorsportu. Poslední “běžná” Velká cena Německa tak byla o rok dříve na stejném okruhu. V letech 2015 a 2017 se navíc v Německu vůbec nejelo, protože v lichých letech měl závod hostit Nürburgring, ale tamní majitelé se dostali do finančních potíží.

Formule 1 má tak na největším evropském trhu dlouhodobý problém. Čím to? Už nezávodí němečtí mistři světa a místní ikony Michael Schumacher, Sebastian Vettel a Nico Rosberg. A také se nedávno vysílání přesunulo z volně dostupné televize na placené kanály.

Jediný Němec ve Formuli 1 Nico Hulkenberg si myslí, že jedním z důvodů je i obava o životní prostředí: “Německo bylo rozmazlováno závoděním Michaela, Sebastiana i Rosberga. Když připočtete Mercedes, měli jsme v F1 silné zastoupení posledních 30 let. Myslím, že když je sport hodně populární, tak časem ta vlna nejspíš opadne. Ale také se na motorsportu asi projevuje, že u nás je automobilový průmysl vnímán jako neudržitelný a jako viník změny klimatu. Lidi to vnímají tak, že auto je špatně, protože i politici jim to říkají. To se pak projevuje na zájmu o závodění v F1.”

Na ostravské představení KOLO na KOLO OKOLO Česka jako host přijede Michal Kavalčík. Vstupenky zde

Situaci by mohl pomoci příchod továrního týmu Audi v roce 2026. Zároveň vedení Formule 1 pracuje na návratu Velké ceny Německa. Stefano Domenicali k věci řekl: “Doufáme, že se Německo bude moci vrátit. Ale jedna věc je říct, že bychom chtěli závod v Německu, a druhá věc je splnit všechny podmínky, které jsou potřebné k diskuzi o návratu. Snad to bude brzy, budeme o tom nadále jednat.”

Nico Hulkenberg ale dodal, že ať už se jeho domácí závod vrátí, nebo ne, na jeho kariéru to nebude mít vliv. “Samozřejmě bych nebyl proti, ale nic by to pro mě nezměnilo. Neočekávám, že se to stane. Ale já nejsem ten, kdo o tom rozhoduje, takže možná se někdo snaží něčeho dosáhnout, to já nevím,” uzavřel německý pilot Haasu.