Ford je frustrován Red Bullem

Aniž by byly známé jakékoli oficiální informace jiné než to, že šéf Red Bullu Christian Horner je podrobován internímu vyšetřování firmy, další mediální únik signalizuje, že se strategickým partnerem, Fordem, Red Bull o situaci příliš nekomunikuje.

Štítky: Christian Horner Ford Red Bull Zveřejněno 25. 02 2024 — GPF1.cz

S informací přišla agentura AP. Podle ní generální ředitel společnosti Ford Motor Company trvá na vyřešení vyšetřování šéfa týmu Red Bull Christiana Hornera v dopise zaslaném týmu, jehož kopii v neděli získala agentura Associated Press. V dopise datovaném v pátek vyjádřil generální ředitel společnosti Ford Jim Farley nespokojenost s “nevyřešenými obviněními z nevhodného chování vedení týmu Red Bull Racing”.

Farley poznamenal, že uplynulo 11 dní od chvíle, kdy Ford, který se má stát strategickým partnerem v oblasti motorů Red Bullu v roce 2026, poprvé požádal o další informace o vyšetřování, které mateřská společnost Red Bullu oznámila 5. února v souvislosti s obviněními vznesenými proti Hornerovi jedním ze zaměstnanců týmu. Společnost Red Bull neposkytla žádné veřejné podrobnosti o obviněních, která byla původně interně charakterizována jako vyšetřování Hornerova “agresivního stylu řízení”, ale nyní se přesunula na zprávy o nevhodném chování se sexuálním podtextem. Tyto informace do světa pouští nizozemská média.

Horner jakékoliv pochybení popřel a uvedl, že si rovněž přeje rychlé vyřešení vyšetřování.


Nové číslo magazínu KOLO na KOLO je tu:

  • Vymazaná generace týmových šéfů F1
  • Kdo si troufnul vyhodit Adriana Neweyho?
  • Jak si Jacques Villeneuve kvůli penězům pohřbil kariéru
  • Dvakrát za 18 měsíců vyhozený Otmar Szafnauer – rozhovor
  • Ukážeme vám Lawrence Strolla jinak
  • Aeodynamické vychytávky

PŘEDPLATNÉ TADY

PŘEDPLATNÉ TADY


“Jak jsme již dříve uvedli, bez uspokojivé reakce jsou hodnoty společnosti Ford neoddiskutovatelné,” napsal Farley v dopise. “Je nezbytné, aby naši závodní partneři sdíleli a prokázali skutečný závazek k dodržování stejných hodnot. Já i můj tým jsme kdykoli k dispozici k projednání této záležitosti. Nadále trváme na řešení, za kterým budeme všichni stát, a doufáme v něj.”

Ford je zatím jediným z firemních partnerů Red Bullu, který se k Hornerovu vyšetřování veřejně vyjádřil. Společnost údajně zaslala Red Bullu první žádost – na kterou se zřejmě Farley v páteční komunikaci odvolával -, ale agentura AP tuto zprávu nemá k dispozici.

Formule 1 i řídící orgán FIA vydaly prohlášení, v nichž naléhají na Red Bull, aby situaci rychle vyřešil. Larry Ellison, spoluzakladatel titulárního sponzora Red Bullu, společnost Oracle, ani Ryan McInerney, generální ředitel společnosti Visa, však na žádost agentury AP o komentář neodpověděli. Společnost Visa byla v lednu oznámena jako titulární sponzor juniorského týmu Red Bull v rámci prvního nového globálního sportovního partnerství společnosti Visa za posledních 15 let.

Farleyho dopis vyjadřuje jasnou frustraci z tempa vyšetřování. V době, kdy mateřská společnost Red Bullu se sídlem v Rakousku odhalila, že se zabývá obviněními z pochybení, Horner pokračoval ve své funkci manažera týmu. Horner byl před dvěma týdny u představení vozu 2024, minulý týden strávil s týmem testováním v Bahrajnu a prohlásil, že očekává, že bude šéfem týmu při zahájení sezony F1 příští víkend.

Představení Red Bullu RB20 v atmosféře inkvizice Christiana Hornera

Farley napsal, že Ford sice věří, že vyšetřování je spravedlivé, ale společnost je “stále více frustrována tím, že se nedočkala žádného řešení nebo jasného náznaku z vaší strany, kdy očekáváte spravedlivé a poctivé vyřešení této záležitosti.

Stejně tak jsme frustrováni nedostatkem plné transparentnosti kolem této záležitosti vůči nám, vašim firemním partnerům, a těšíme se, až obdržíme kompletní zprávu o všech zjištěních.”

Farley v závěru dopisu vyzval k “rychlému a serióznímu řešení” této záležitosti.

Hornerovo vyšetřování pohltilo celou komunitu F1 v době, kdy do začátku nové sezony a do snahy Maxe Verstappena o čtvrtý titul v řadě zbývá jen několik dní. Během výpovědi Hornera, který údajné poškozené nabídl mnohamilionové odškodné (opět podle informací z nizozemských médií), bylo údajně předloženo téměř 100 důkazů. Jeho osud je však komplikovaný bez ohledu na to, co vyšetřování zjistí.

Red Bull založili Dietrich Mateschitz a Chaleo Yoovidhya, thajský lékárník. Mateschitz loni zemřel, a přestože společnost vede jeho syn Mark, rodina vlastní pouze 49 % akcií Red Bullu. Zbývajících 51 % vlastní Yoovidhya a Hornerova budoucnost u Red Bullu by mohla spočívat v roztržce mezi oběma rodinami.