FIA upozorňuje, že na žádném projektu Velké ceny Madridu nepracuje

Mezinárodní automobilová federace FIA varovala před spekulacemi, že dohoda o přesunu Velké ceny Španělska formule 1 do Madridu je blízko, když odhalila, že projekt stále nezačal s klíčovými kroky.

Štítky: FIA GP Madridu GP Španělska Zveřejněno 12. 12 2023 — GPF1.cz

Minulý týden se objevily spekulace, že nový závod v okolí španělské metropole od roku 2026 je blízko podpisu smlouvy, přičemž jednání s držitelem komerčních práv F1 jsou v pokročilé fázi. Plány počítají s tím, že by se závod konal v okolí kongresového centra IFEMA na severovýchodě města, v blízkosti mezinárodního letiště Madrid-Barajas. Pětikilometrový parkový okruh by využíval pavilonový komplex IFEMA a výstaviště, které je často využíváno pro výstavy a konference, jako startovní a cílovou rovinku a místo pro paddockový komplex.

Přestože však do médií pronikly podrobnosti o závodě, FIA se snažila bagatelizovat veškeré náznaky, že je vše blízko podpisu smlouvy. Je tomu tak zejména proto, že řídící orgán dosud nedostal za úkol pracovat na několika klíčových prvcích, které musí být schváleny předtím, než je jakýkoli projekt závodu schválen.

V rozhovoru prezident senátu FIA Carmelo Sanz de Barros, který je zároveň prezidentem španělské automobilové federace (Real Automóvil Club de España), uvedl, že by byl rád, kdyby se F1 do Madridu vrátila, ale bylo mu jasné, že je třeba vyřešit spoustu věcí.

“Existuje jasný proces, jak uspořádat velkou cenu v daném místě, a já si nemyslím, že se tento proces dodržuje na základě toho, co čtete,” řekl. “Proces začíná u španělské automobilové federace, protože kdykoli se v nějaké zemi chce uskutečnit nová soutěž, musíte jít za nimi. Takže, zda španělská federace obdržela k dnešnímu dni tento projekt, který má být analyzován, prostudován a zaměřen? Ne, neviděli ho. K tomuto speciálnímu kroku zatím nedošlo.

POJĎ S NÁMI NA EXKLUIVNÍ PŘEDPREMIÉRU FILMU FERRARI:
VSTUPENKY ZDE

Když pak španělská federace usoudí, že tento projekt je platný a že o něj má zájem, nasměruje ho kam? Na FIA, protože oni ho musí homologovat. Pokud mluví o poloměstském okruhu, první věc, kterou musíte udělat, je homologace a certifikace a podobné věci. Takže pokud španělská federace nic neobdržela, tak tudíž nic neposlala FIA, takže FIA nic neobdržela. Takže na tomto projektu, který se v posledních dnech objevil v tisku, zatím nikdo [uvnitř FIA] nepracoval.”

Teprve až budou výše uvedené kroky s FIA a její národní sportovní autoritou dokončeny, pak se mohou otevřít dveře k tomu, aby si závod našel cestu do kalendáře. De Barros také uvedl, že on ani FIA nemají žádné problémy s vyhodnocením plánů, až je obdrží, ale obává se, že v souvislosti s úniky informací do tisku dochází k určitým politickým manévrům.

“Hodně jsem také četl o tom, že se Madrid snaží okrást Barcelonu a snaží se zabít Montmela nebo podobné věci… a rozhodně si myslím, že způsob, jakým je to postaveno, není správný,” řekl. “Pravděpodobně to bylo ovlivněno politickou situací, ve které žijeme, Madrid versus Barcelona.

Také, a nevím, jestli to bylo oznámeno, ale v minulosti jsme měli nějakou zkušenost, když jsme se snažili přivést olympijské hry 2030 do Madridu a kvůli únikům informací a kvůli nedodržení procesů se to nestalo. Doufám, že se to nestane [s madridskými závody], protože bych si závody v Madridu moc přál. Ale je to jediný projekt, o kterém vím, že by se F1 v Madridu konala? Ne, vím minimálně o dalších dvou.”