Ferrari se zlepší… nejdříve ale až příští rok. Možná

Když v únoru letošního roku Ferrari představovalo svůj vůz, mluvilo se o monopostu, který by mohl bojovat o titul. Maranello ale nemohlo být dále od pravdy. Pozornost italské stáje se tak přesouvá na sezonu 2024, bude to ale stačit?

Štítky: 2024 Ferrari Frederic Vasseur Zveřejněno 3. 09 2023 — Vašek Štěpánek

Sezona 2023 je v podání Ferrari jako na houpačce. Silné výkony střídají ty méně šťastné a aby toho nebylo málo, italskou stáj minimálně v úvodu roku sužovaly i technické problémy. Už během druhého závodu v Saúdské Arábii si musel Leclerc odpykat penalizaci.

Bohužel pro Ferrari, soupeři zaznamenali solidní pokrok. Mercedes se víceméně stabilizoval jako druhý nejrychlejší tým. Boj o třetí místo svádí Ferrari s Aston Martinem a do skupiny se v červenci připojil také McLaren.

Není divu, že rok 2023 je tak pro Ferrari spíše zklamáním. Šéf týmu Frederic Vasseur už ale nastínil změny konceptu vozu, které by rudé stáji měly snad pomoci k návratu na špičku startovního pole. Určitě to ale nebude dříve než příští rok.

„Když se chcete zlepšit, musíte tento proces rozdělit do dvou etap. V té první musíte najít problém a pochopit jej. Je zkrátka potřeba, abyste si byli jistý, proč daný problém vznikl a co přesně ovlivňuje… když to máte, přichází krok číslo dvě.

KOLO na KOLO ŽIVĚ! Do Ostravy 21. září přijede jako host MICHAL KAVALČÍK. Vstupenky zde

V tom musíte problém začít řešit a odstranit jej. V dnešní formuli 1 už ale není možné během jednoho víkendu něco najít a ve druhém už strasti nemít. Dnes se bavíme o dlouhém a také nákladném procesu, který může trvat i celý rok,“ uvedl šéf Ferrari.

Vasseur vymyslel plán, podle kterého musí Ferrari své nedostatky vyřešit do konce letošního šampionátu. Přes zimu pak italská mašinérie musí dát dohromady silné stránky monopostu z roku 2023 s novým konceptem, který má být úplně odlišný.

„Uvidíme, jak na tom budeme. My se teď musíme soustředit na sebe, dát dohromady nový koncept s tím nejlepším z letošního vozu a poté na těchto základech stavět. Pokud se nám to povede, myslím si, že rok 2024 bude jiný příběh,“ nastínil Vasseur.

Bude to stačit na Red Bull? „Opravdu nevím, jak na tom budou ostatní týmy. Nevím, jestli doženeme Red Bull. Koneckonců, já nejsem ve větrném tunelu ostatních stájí a nemám ani tušení, co připravují pro příští rok.

Jak už jsem řekl, my se musíme soustředit na sebe. Musíme se postarat o to, aby náš nový monopost neměl takové slabé stránky a snad nám naše koncentrace a tvrdá práce přinesou ovoce,“ dodal šéf Scuderie.