Ferrari a Mercedes brojí proti vedení F1, novým motorům i rozpočtovému stropu

Zdá se, že velkým týmům jako Mercedes a Ferrari se nelíbí, kam vlastník F1 Liberty Media chce s královnou motorsportu kráčet. Vlnu nevole spustilo odhalení pravidel pohonných jednotek pro rok 2021 a dále. Nedlouho na to Ferrari prohlásilo, že pokud se mu pravidla nebudou zamlouvat, z F1 odejde.

Štítky: Ferrari Liberty Media Mercedes Zveřejněno 6. 11 2017 — Lukáš Štěrovský

Podle bývalého šéfa šampionátu Bernieho Ecclesona se jedná o reálnou hrozbu. „Pokud budou platit pravidla, kvůli kterým si u Ferrari pomyslí, že budou mít problémy a nebudou tak výděleční, pak odejdou,“ prohlásil Ecclestone pro deník Independent.

Právě finanční náročnost formule 1 by nové vedení chtělo snížit rozpočtovým stropem od roku 2019. Ani to se ale předním týmům nelíbí; ztratily by tak svojí výkonnostní výhodu nad soupeři, která je zajištěna díky finančně nákladnějšímu vývoji vozu. Ten si totiž konkurence nemůže dovolit. „Jsme zvědaví na to, co bude prezentováno na společných jednáních,“ přiznává překvapení šéf Mercedesu Toto Wolff.

Liberty Media by chtělo, aby v každém týmu byl účetní Mezinárodní automobilové federace, který by dohlížel na to, že stáj nepřekročí povolený rozpočet. U Mercedesu by se však takový člověk se zlou potázal. „Nikdo nebude smět nahlédnout do našich vnitřních struktur a procesů,“ tvrdí Wolff.

A Bernie Eccelstona dodává, že ani Ferrari na něco takového nepřistoupí. „Chtějí utratit vše, co si mohou dovolit. Vždycky jsem to říkal; pokud si to lidé nemohou dovolit, ať odejdou.“ Prezident Ferrari později potvrdil Ecclestonova slova. „Očekávám, že s novým vedením budeme ve sporu, dokud se situace nevyřeší,“ prohlásil Marchionne.

Diskuse k článku

Napsat komentář