Větší jednota v udělování trestů? Stálí sportovní komisaři prý řešením nejsou

Po závodech v USA a Mexiku opět došlo na debaty ohledně rozhodování sportovních komisařů. Hovořilo se o tom, zda by současný koncept, kdy jsou na každé Grand Prix odlišní komisaři, neměl být nahrazen systémem permanentních stewardů na celou sezonu. Pro by byl třeba šéf Haasu Günther Steiner, proti šéf závodů Charlie Whiting nebo pilot Ferrari Kimi Räikkönen.

1 Štítky: Sportovní komisaři Zveřejněno 6. 11 2017 — Lukáš Štěrovský

Současný systém funguje tak, že na každém závodu jsou odlišní sportovní komisaři. Jednotliví stewardi tak za rok navštíví třeba jen pár velkých cen. Podle mnohých právě toto stojí za nejednotnými rozhodnutími ohledně penalizací, kdy je v jednom závodě pilot za porušení pravidel potrestán, zatímco v další Grand Prix za stejný prohřešek trest nepřijde.

To se nelíbí ani šéfu týmu Haas, Güntherovi Steinerovi. „Rozhodnutí komisařů je pokaždé jiné, a někdy to více ubližuje menším stájím. Podle mého je způsob, jak se tomuto vyhnout, mít permanentní sportovní komisaře, kteří budou znát svoji práci,“ prohlásil Steiner, který podle svých slov na toto téma hovořil už s ředitelem závodů Charliem Whitingem.

Nicméně podle Whitingova vyjádření se nezdá, že by brzy mělo dojít k nějaké změně v systému nasazování sportovních komisařů. „Projednáváme to, ale myslíme si, že mít čtyři stále sportovní komisaře po celý rok by jen vedlo k dalším otázkám. Nechci zacházet do detailů, ale v tuto chvíli považujeme náš současný způsob za rozumnější.“

S tímto názorem souhlasí i Kimi Räikkönen. „Někdy jde rozhodnutí komisařů proti vám, někdy zase pomůže. Je jasné, že nikdo není spokojený s tím, že je potrestán. Máme teď několik různých komisařů a každý má na vše svůj vlastní pohled. Nemyslím, že by se to změnilo, kdybychom měli pořád stejné komisaře, protože když vám jejich rozhodnutí pomůže, budete šťastný, a když vás poškodí, budete nadále nespokojený.

Žádný incident není stejný jako jiný, takže ani konečné rozhodnutí nebude vždy stejné, protože pokaždé budou rozdíly v tom, kdo na něj jak pohlíží. Bohužel je to část závodění a pořád o tom hovoříme. Ale když se podíváte na MotoGP nebo jinou sérii, všude je to podobný příběh,“ domnívá se pilot Ferrari.

Čtěte dále:

Komisaři, který rozhodoval o Verstappenově trestu, vyhrožují smrtí

Diskuse k článku

Napsat komentář