F1 má nový nápad kolem sprintových víkendů

Už třetím rokem se na některých okruzích jezdí sprintové závody. O jejich formátu se však neustále diskutuje. CEO F1 poodhalil nejnovější nápady.

Štítky: FIA Pravidla Zveřejněno 15. 07 2023 — Petr Horák

Loni i předloni byly sprintové víkendy tři, letos jich je šest. A navíc s upraveným formátem, kdy je sprintová sobota úplně oddělena od zbytku víkendu. Sprinty zde zůstanou i pro příští sezonu a vypadá to, že ani jejich počet se nezmění. O čem se ale jedná je konkrétní formát těchto speciálních víkendů.

CEO Formule 1 Stefano Domenicali prozradil, že jedním z nápadů je i zavedení jakéhosi Grand Slamu. Ten by byl udělen jezdci, který dokáže vyhrát obě kvalifikace i oba závody, sprint i klasickou velkou cenu. Domenicali řekl: “Bude šest sprintů a oznámíme je v září, protože při Velké ceně Belgie máme jednání Komise Formule 1. Chtěl bych tam navrhnout koncept Grand Slamu. Jezdec, který během víkendu dosáhne dvou pole position a dvou vítězství v závodě, by měl být za tento úspěch speciálně oceněn.”

Tento návrh je teprve v rané fázi a F1 chce s týmy nejdříve projednat celkový koncept, než se zaměří na konkrétní podobu ocenění. Nejspíše to nebude žádný extra bod do šampionátu, ale například speciální trofej nebo jiná odměna dominantnímu jezdci. Kromě tohoto nápadu se má také jednat o samotném formátu sprintového víkendu. Mezi možné předměty změny patří alokace sad pneumatik, pravidla parc ferme nebo časový harmonogram víkendu.

Šéfové některých týmů navrhují, aby páteční kvalifikace určila pořadí na startu sprintu, který by se jel v sobotu dopoledne. Odpoledne by se pak jela kvalifikace pro nedělní velkou cenu. Obavy, že by neustálé změny v časovém rozložení víkendu mohly fanoušky odradit, nejsou podle Domenicaliho příliš velké. “Analyzovali jsme tento jev. Myslíme, že riziko je spíš u dlouhodobých fanoušků, kteří už mají zažité jisté zvyky. Noví fanoušci jsou v tomto směru o dost otevřenější. Ale formát se moc měnit nebude. Chceme zůstat u 6 sprintových víkendů a respektovat návyky dlouhodobých fanoušků,” ujistil Ital.