Druhý titul a překvapivý odchod Nikiho Laudy – GP USA 1977

Byl to 15. závod z celkových 18 sezony 1977. Velká cena USA na slavném okruhu "Watkins Glen Grand Prix Race Course" se jela v tento den před 42 lety. A nevyhrál ji nikdo menší než James Hunt.

Štítky: GP USA Historie Niki Lauda Zveřejněno 2. 10 2019 — Tomáš Richtr

Ten rok se jely dvě velké ceny v USA, a k tomu ještě jedna v Kanadě. Slavné časy pro formuli 1 z perspektivy Severní Ameriky. V dubnu se jel závod na západním pobřeží USA v Long Beach, v říjnu to bylo na východě.

Šampionát vedl Niki Lauda s 69 body. Celkem jednoznačně. Druhý Jody Scheckter měl 42 bodu a obhájce titulu James Hunt jen 22. Abychom tehdejší množství bodů převedli do srozumitelnější perspektivy: Laudovi v některém ze tří zbývajících závodů sezony k titulu stačil jeden jediný bod.

James Hunt na voze McLaren M26 – Ford Cosworth DFV 3.0 V8 dominoval už od začátku víkendu. V sobotu pršelo, takže jezdci zkoušeli jízdu na mokru jen jako přípravu na potenciální deštivou neděli. Předpověď počasí nebyla tak sofistikovaná, jako je tomu dnes.

Před závodem s návštěvností 100 tisíc lidí začalo silně pršet. V těžkých podmínkách jel Niki Lauda na jistotu na čtvrtém místě, což mu k titulu bohatě stačilo. James Hunt dokázal vyhrát, ačkoli na osychající trati na něj začal dotírat Mario Andretti na voze Lotus 78. V cíli je dělily pouhé dvě sekundy.

Niki Lauda získal druhý titul a Ferrari třetí Pohár konstruktérů. Lauda už oznámil, že pro sezonu 1978 se přesouvá do Brabhamu. Ferrari se po zisku titulu rozhodlo nasadit třetí auto, což Lauda nesl nelibě a tým hned po GP USA opustil.

Jeho místo tak převzal… Gilles Villeneuve.

Diskuse k článku

Napsat komentář