Dívčí formule F4 by mohly zajišťovat současné týmy F2 a F3

Formule 1 pracuje na novém šampionátu pro ženy a dívky, projekt by neměl nahradit již existující závodní sérii W Series. Naopak, vedení F1 se snaží dát závodnicím další příležitost dostat se až do nejvyšší ligy. Nyní se přišlo s návrhem, díky kterému by mohla nová série doprovázet závody královny motorsportu.

Štítky: FIA formule 1 Zveřejněno 30. 10 2022 — Vašek Štěpánek

Vedení F1 bylo dlouhodobě proti oddělenému šampionátu pro ženy. Ryzí ženský šampionát je sice zajímavou možností, na straně druhé, účastnice šampionátu nemají šanci projít si stejnou cestou, jakou chodí jejich mužský kolegové, a tak paradoxně zaostávají.

Ideální postup je od F4, přes F3 a F2 až do formule 1. Namísto toho, aby byly ženy stálými účastnicemi zmíněných sérií, založila se kategorie W Series. Zde ale vzniká problém – například šampionka Jamie Chadwick drtí svou konkurenci, ale nemá šanci na další postup vzhůru.

Tím je britská závodnice odsouzena k neustálému opakování šampionátu bez vyhlídky na další zářnou budoucnost. To chce FIA a vedení F1 změnit a prvotním návrhem je, aby se nová série stala stálicí Grand Prix víkendu formule 1.

Podobně už fungují série F2 i F3, které na některých okruzích doprovázejí královskou třídu. W Series je sice také občas přítomna, ale zastíněna. Dalším krokem tak bude zviditelnit novou ženskou sérii, která by mohla mít zajištěno několik destinací pouze pro svůj šampionát.

V neposlední řadě bude chtít FIA udělit věkový limit – jak minimální, tak maximální. Jak už bylo zmíněno, šampionka W Series Jamie Chadwick dominuje a poráží mladé závodnice, které jsou tak pouze ve stínu britské pilotky.

Pokud by se v novém šampionátu našla žena, která by vyčnívala podobně jako Chadwick ve W Series, FIA a formule 1 budou dále zajišťovat a hledat příležitosti k dalšímu růstu závodnice a zvětšovat tak její teoretické šance na sedačku v F1.

Hrubé ‚náčrty‘ už jsou hotovy. FIA se údajně už i rozhodla pro vozy, které budou v šampionátu k dispozici. Půjde o vozy F4, které budou spravovat týmy ve formuli 3 a formuli 2. Tím by se měla zajistit úzká vazba mezi ženami a existujícími stájemi ve vyšších ligách.

Samotná myšlenka pomoci ženám prorazit ve formulovém světě není špatná a první vyjádření nevypadají beznadějně. Otázkou ale zůstává, jak moc bude idea fungovat v praxi. To se nejspíš dozvíme až v době, kdy se šampionát skutečně rozjede.