Daniil Kvjat

Zveřejněno 27. 04 2014 — Jan Pastorek

 

Národnost: ruská
Startovní číslo: 26
Tým: Toro Rosso
Datum narození: 26. 4. 1994
První závod: GP Austrálie 2014
Tituly:
Oficiální stránka: daniilkvyat.com
Statistiky: GPGuide

Před vstupem do formule 1 musel čelit kritice – na královnu motorsportu je prý příliš nezkušený. Někteří ho dokonce považovali za dalšího z řady platících jezdců. Zdá se ale, že Daniil Kvjat je na nejlepší cestě kritiku rozehnat.

Máme co do činění s nejmladším závodníkem v poli a dalším produktem líhně Red Bullu. Kvjat je zároveň teprve druhým Rusem, který se dokázal prokousat až do formule 1. Jeho kariéra v posledních letech nabírá raketový vzestup. Však ještě před pěti lety závodil na motokárách!

Po motokárových úspěších sesbíraných v Rusku i Itálii, kde dodnes žije, přesedlal v roce 2010 do závodů formule Renault a BMW. Ve zvyku měl věnovat se v každé sezoně hned několika různým sériím. V sezoně 2011 skončil třetí v Eurocupu dvoulitrových formulí Renault a na druhém místě v závodech formule Renault NEC.

O rok později byl v Eurocupu druhý a titul získal v sérii formule Renault Alps. Velkými soupeři Kvjata v juniorských formulích byli další talentovaní mladíci – Carlos Sainz Jr., který byl rovněž součástí juniorky Red Bullu, a chráněnec McLarenu Stoffel Vandoorne.

Loni si Kvjat troufl na kombinování sérií GP3 a evropské formule 3. V obou disciplinách vykazoval svou největší zbraň, kterou je rychlé sžívání se s novou technikou a strmě stoupající křivka výkonnosti. Kvjat se stal šampionem GP3.

Na konci loňského roku tým Red Bull Racing opustil Mark Webber. Jeho místo zabral Daniel Ricciardo z Toro Rosso. O uvolněnou sedačku u italského týmu se ucházeli de facto tři jezdci – Portugalec António Felix da Costa, Španěl Carlos Sainz Jr. a Rus Daniil Kvjat. Se Sainzem se od počátku příliš nepočítalo, naopak za favorita byl považován da Costa. K překvapení mnohých se ale Toro Rosso rozhodlo nominovat Kvjata.

Přátelé mu říkají Dany. Jeho životní filosofií je „silnější přežije“. Byť patří k nejhubenějším pilotům, mezi svá nejoblíbenější jídla řadí mimo mozzarelly a tradiční ruské kuchyně i bavorské klobásy. Mimo závodních vozů umí dobře zacházet i s ping-pongovou pálkou. Daniil Kvjat ahradil v Red Bullu Sebastiana Vettela pro rok 2015, ale byl v úvodu sezony z Red Bullu odvolán zpátky do Toro Rosso a vystřídán za Maxe Verstappena. Kvjat v Toro Rosso zůstal i pro ročník 2017.