Jean-Eric Vergne

Zveřejněno 27. 04 2014 — Jan Pastorek
Národnost: francouzská
Startovní číslo:25
Tým:Toro Rosso
Datum narození:25. 4. 1990
První závod:GP Austrálie 2012
Tituly:-
Oficiální stránka:jeanericvergne.com
Sociální sítě:
Statistiky:GPGuide

Jelikož Vergnův otec vlastnil na severu Francie soukromou motokárovou dráhu, měl Jean-Eric k motorsportu již od mala velmi blízko. Se závoděním tohoto typu začal Vergne ve věku deseti let a již o rok později se stal francouzským juniorským šampiónem.

Posléze už mu byly motokáry malé, a tak je vyměnil za formule. Počínaje rokem 2007 se o jeho kariéru začal starat Red Bull a na této skutečnosti se nic doposud nic nezměnilo. Následující dvě sezony působil ve formuli Renault 2,0, přičemž v ročníku 2009 obsadil v tomto šampionátu celkové druhé místo.

Velký průlom ve Vergneho kariéře nastal v roce 2010, to když opanoval šampionát britské F3. Od té chvíle následoval už jen raketový vzestup. Celkové vítězství v sérii formule Renault 3,5 mu sice během sezony 2011 uniklo, chuť si nicméně spravil v následných testech mladých talentů, kde jej Red Bull posadil do svého mistrovského monopostu RB7. Vergne v těchto jízdách zazářil a odměnou mu byla závodní smlouva se sesterským týmem Toro Rosso.

Francouzova debutová sezona v královně motorsportu dopadla výtečně. Dokonce v ní z bodového hlediska porazil i svého zkušenějšího týmového kolegu Ricciarda, takže nikoho nepřekvapilo, že u stáje z Faenzy zůstal i v roce 2013.

Loni už měl nicméně navrch Australan, kterého si následně právě na úkor Vergneho Red Bullu vybral jakožto náhradu za končícího Marka Webbera. Jean-Eric pochopitelně nesl tuto skutečnost nelibě, nakonec se s ní však smířil a letos si u Toro Rosso kroutí svoji třetí sezonu.

Články