Kamuj Kobajaši

Zveřejněno 27. 04 2014 — Jan Pastorek
Národnost: japonská
Startovní číslo:10
Tým:Caterham
Datum narození:13. 9. 1986
První závod:GP Brazílie 2009
Tituly:-
Oficiální stránka:kamui-kobayashi.com
Sociální sítě:
Statistiky:GPGuide

Nemáte-li na kontě alespoň jeden titul, bývá návrat do formule 1 hodně trnitou cestou. Populární japonský závodník Kamuj Kobajaši však patří k výjimkám, kterým se podařilo se do královny motorsportu po roční pauze vrátit.

Kobajaši o sobě před časem řekl, že kdyby se nedostal k závodění, zřejmě by skončil jako kuchař v restauraci svého otce a připravoval suši. Naštěstí pro něho se mu ale začalo dařit na motokárách a brzo si ho pod svá ochranná křídla vzala automobilka Toyota. Ta Kobajašimu pomohla i s prosazením se v Evropě.

Od roku 2007 byl testmanem Toyoty ve formuli 1. Mimo to se pochopitelně věnoval i závodění. Snad největším úspěchem před vstupem do formule 1 bylo vítězství v asijské GP2. Kobajašiho velká chvíle přišla v roce 2009. Timo Glock se v Japonsku zranil a pro následující závody se nedokázal včas zotavit. Toyota proto sáhla právě po Kobajašim. Svými srdnatými výkony v Brazílii a Abú Zabí si nebojácný závodník získal řadu příznivců.

Po sezoně se však Toyota z formule 1 stáhla a Kobajaši čelil nejisté budoucnosti. Vykoupením pro něho bylo podepsání smlouvy s týmem Sauber, kde strávil následující tři roky. Nejlepším výsledkem Kamuje Kobajašiho zůstává třetí místo z Velké ceny Japonska 2012. Po sezoně se ale ukázalo, že Sauber s Kobajašim dále nepočítal.

Japonský závodník přijal nabídku Ferrari, v jehož barvách se účastnil závodů GT vozů, Le Mans, ale tu a tam se zjevil i na předváděcích akcích Ferrari s monoposty formule 1 – pamatujete si na Kobajašiho eskapádu z Moskvy? Chuť vrátit se do formule 1 byla u Kobajašiho obrovská. Vznikla dokonce fanouškovská sbírka na jeho podporu.

Na Kobajašiho se nakonec přeci jen usmálo štěstí – na konci ledna 2014 ho Caterham jmenoval jako svého závodního jezdce. Týmovým kolegou Kobajašiho je letos Švéd Marcus Ericsson.

Články