Další třenice mezi FIA a Liberty, Domenicali čeká “vysvětlení”

Šéf F1 Stefano Domenicali očekává, že FIA vyjasní svůj postoj k zákroku proti politickým prohlášením jezdců, a tvrdí, že sport nikoho neumlčí.

Štítky: FIA FOM Liberty Media Zveřejněno 8. 02 2023 — GPF1.cz

FIA v prosinci loňského roku vložila do Mezinárodního sportovního kodexu pro rok 2023 novou formulaci, která zakazuje “obecné pronášení a zobrazování politických, náboženských a osobních prohlášení nebo komentářů, zejména v rozporu s obecnou zásadou neutrality, kterou FIA prosazuje podle svých stanov”.

Tuto změnu si někteří jezdci vyložili jako pokus o cenzuru. Alex Albon prohlásil, že “musíme mít možnost mluvit svobodně” a že “je povinností jezdců, aby lidi informovali” o některých společenských otázkách.

“Politika a postoje, zdá se, že je to velmi citlivá oblast,” dodal. “Takže potřebujeme od FIA vyjasnit, co se nám snaží říct.”

Dokonce i Max Verstappen, který se podle vlastního přiznání k politickým otázkám vyjadřuje jen zřídka, vyjádřil nad postojem FIA znepokojení a řekl, že je “asi trochu zbytečný”.

Domenicali trval na tom, že “F1 nikdy nebude nikomu nasazovat roubík”, a naznačil, že FIA sdílí názor, že jezdcům by mělo být umožněno vyjádřit svůj názor.

“Mluvíme o regulaci a regulátorem je FIA,” řekl listu The Guardian. “Věřím, že FIA vyjasní to, co bylo uvedeno, pokud jde o respektování určitých míst, kde to nelze dělat. Jsem si jistý, že FIA bude mít stejný názor jako F1, ale je součástí olympijské federace, takže existují protokoly, které musí dodržovat.”

FIA získala plné uznání Mezinárodního olympijského výboru v roce 2013. Již dříve uvedl, že nové klauzule Mezinárodního sportovního kodexu jsou v souladu s principy olympijského hnutí.