Čekal jsem dlouho, ulevil si Alonso

Fernando Alonso ve Velké ceně Kataru dosáhl na stupně vítězů. Před Katarem bylo jeho poslední podiové umístění v Maďarsku v roce 2014! Není proto divu, že si dvojnásobný šampion v cíli závodu oddechl.

Štítky: Alpine Fernando Alonso GP Kataru Zveřejněno 21. 11 2021 — Vašek Štěpánek

Alonso vydělal na penalizaci Maxe Verstappena a Valtteriho Bottase, Španěl se na startu posunul na třetí místo. Po zhasnutí světel doslova přesprintoval Pierra Gaslyho a rázem se objevil na druhém místě.

V průběhu závodu před sebe pustil pouze jezdce Red Bullu, Sergio Pérez se ale druhým pit-stopem propadl na osmé místo a musel své pozice získat zpět. Alpine se rozhodl pro strategii s jednou zastávkou a vydělal na tom.

„Od začátku jsme plánovali jen jednu zastávku. Bylo to poměrně riskantní, protože jsme skutečně netušili, jak velká degradace nás tu potká. Zariskovali jsme, ale vyšlo to. Auto bylo skvělé, kluci odvedli vynikající práci a dnes jsme si to opravdu zasloužili,“ radoval se Alonso.

Pilot Alpinu v prvním stintu vydržel 23 kol na měkkých pneumatikách a následně přezul na tvrdé. Panovaly ale obavy, zda Alonso nebude muset neplánově zastavit pro nové gumy. V průběhu závodu totiž došlo k defektům u Bottase, Norrise, Russella a Latifiho.

DTM Electric: Budoucnost okruhového závodění?

Právě díky poslednímu defektu u kanadského jezdce ve Williamsu byl v závěru závodu vyhlášen virtuální Safety Car, který Alpinu pomohl k dalšímu podiu. V cíli závodu totiž čtvrtý Pérez ztratil pouze dvě sekundy na Alonsa.

„Je to neuvěřitelné, čekal jsem opravdu dlouho, ale konečně jsme toho dosáhli. V průběhu roku jsme byli několikrát blízko, naposledy v Soči. Přiznám se, že jsem doufal, že budu po prvním kole ve vedení, ale na tom už nesejde.

Na konci to bylo hodně těsné s Checem, tentokrát jsme ale měli štěstí. Jsem šťastný také za Estebana. Dnes jsme jako tým podali dobrý výkon a jsem opravdu hodně šťastný. Čekal jsem na to opravdu hodně dlouho a konečně je to tady,“ rozplýval se Španěl.

Třetí a páté místo pilotů Alpine v Kataru a prázdné bodové konto AlphaTauri pro francouzský tým znamená výraznou výhodu v poháru konstruktérů. Sesterský tým Red Bullu tak má pro nadcházející dva závody hodně těžký úkol.