Byste mě museli zabít, abych odstoupil, říká po infernu Ocon

Esteban Ocon prohlásil, že by nikdy dobrovolně neodstoupil ze závodu, ať už by se cítil jakkoli špatně, poté, co zvracel ve svém voze na cestě za sedmým místem ve Velké ceně Kataru.

Štítky: Esteban Ocon Zveřejněno 10. 10 2023 — GPF1.cz

Pilot Alpinu svému týmu neřekl, jak špatně mu bylo během závodu, až do chvíle, kdy projel šachovnicovou vlajku. Mnoho jezdců minulý víkend trpělo v horkých podmínkách.

“Byly to nejtěžší body, o které jsem kdy musel bojovat,” řekl Ocon. “V 15., 16. kole mi bylo špatně, dvě kola jsem v kokpitu zvracel. Pak jsem si říkal: ‘do prdele, to bude dlouhý závod’.”

V té chvíli jel na 13. místě a právě absolvoval první zastávku v boxech. Ocon řekl, že se poté musel “uklidnit” a znovu se soustředit na závod.

“Snažil jsem se pamatovat na to, že psychická stránka je ve sportu tou nejsilnější částí vašeho těla, a podařilo se mi to dostat pod kontrolu a závod dokončit. Ale upřímně řečeno jsem nečekal, že závod bude tak těžký. Normálně zvládám dvě závodní vzdálenosti, dokonce i v Singapuru. Fyzicky jako svalově a kardio jsem vždycky v pohodě, ale nevím, tenhle závod to bylo prostě jako 80 stupňů v kokpitu. Myslím, že asi neděláme nejlepší práci, když se nám nedaří udržovat teplotu vzadu, nerozptylujeme ho uvnitř kokpitu, kde jezdec jezdí, a myslím, že to byl asi důvod, proč jsme se dnes cítili tak špatně.

“Ale jsem rád, že jsme dokončili závod, těžký, zasloužený, maximum, které jsme mohli udělat, a získali šťastný konec.”

V náročných podmínkách na okruhu Losail International Circuit trpělo mnoho jezdců. Logan Sargeant, který byl před začátkem závodu nemocný, odstoupil po 40 z 57 kol, protože trpěl dehydratací. Ocon uvedl, že závažnost jeho stavu značně přesahovala to, co zažil v předchozích závodech.

“Něco takového jsem nikdy necítil, bylo takové horko, že jsem si chtěl na rovince otevřít hledí, protože jsem neměl vzduch,” dodal. “Snažil jsem se také rukama navádět trochu vzduchu do přilby, protože to nešlo. Čím víc jsem dýchal, abych se snažil dostat všechno níž, tím větší teplo se dostávalo dovnitř helmy a upřímně řečeno, bylo to tam peklo.”

Nicméně řekl, že nebyl připraven zastavit svůj vůz, jakkoli se cítil špatně. “To nepřipadá v úvahu, odstoupit,” řekl Ocon. “Nikdy jsem to nechtěl udělat. Na to, abych odstoupil, mě musíte zabít.”