Andretti: Verstappenova dominance není nudná, naopak

Bývalý mistr světa F1 Mario Andretti trvá na tom, že "naprosto velkolepý" talent Maxe Verstappena není pro americký trh nudný.

Štítky: Mario Andretti Max Verstappen Zveřejněno 19. 08 2023 — GPF1.cz

Jezdec Red Bullu je v letošní sezoně hvězdný, z dvanácti závodů vyhrál deset a navázal tak na formu, která mu v minulém období vynesla rekordních 15 vítězství v F1 na cestě za druhým titulem mezi jezdci. Verstappenova série zahrnuje posledních osm závodů v řadě, což je o jeden závod méně než rekord, o který se dělí Alberto Ascari a Sebastian Vettel, a zvýšil svůj náskok v šampionátu na 125 bodů před týmovým kolegou Sergiem Perezem.

Andretti o Holanďanově talentu řekl:

“Upřímně řečeno, stačí se podívat na jeho výsledky a na to, jak za krátkou dobu dospěl. Tu roli nese naprosto skvěle, je pod velkým tlakem – to samozřejmě každý – ale nedělá žádné chyby. Právě teď je to pro něj menší výzva, o tom není pochyb. Není to jednoduché. Přiznejme si, že jeho týmový kolega Sergio Perez je opravdu dobrý jezdec, ukázal své schopnosti, ale Max je v týmu jedničkou a toho musíte podporovat.

Na ostravské představení KOLO na KOLO OKOLO Česka jako host přijede Michal Kavalčík. Vstupenky zde

“Zároveň ale ukázal, že se dokáže postavit na nohy za jakýchkoli okolností, a nemyslím si, že byste od jezdce mohli očekávat nebo chtít něco víc. Takže právě teď se na Maxe Verstappena dívám jako na naprosto velkolepého.”

Od převzetí společností Liberty Media v roce 2017 je prioritou F1 růst trhu ve Spojených státech, kde se po letošním zařazení Las Vegas do kalendáře konají již tři závody. Zájem vzrostl díky dokumentárnímu seriálu Drive to Survive od Netflixu a také díky napínavému souboji mezi Verstappenem a Lewisem Hamiltonem o titul v roce 2021, ale současná dominance prvního jmenovaného vyvolává obavy z poklesu zájmu Američanů.

“Každý fanoušek se na věc dívá po svém,” odpověděl Andretti na otázku, zda jsou tyto obavy reálné. “Z mého pohledu si myslím, že je docela zajímavé a zůstává zajímavé sledovat, jak dlouho mu tato dominance vydrží. Tvoří historii, takže to je pro sport krásná věc, když víte, jaký úkol před vámi stojí, musíte obdivovat, co zatím dokázal, a říkat si ‘pokračujte’.

Ale ani ostatní soupeři nestojí na místě, takže přijde okamžik, kdy bude vyzván k dalšímu souboji, a každý bude chtít vidět, kdy ten okamžik přijde – vždycky je na co se těšit. Když se na to podíváte opravdu do hloubky a zjistíte, co je potřeba k udržení takového výkonu, a to nejen jako jezdec, ale i jako tým – je to týmový sport – a všichni podávají výkony na absolutní hranici možností.

Uvidíme, jak dlouho jim to vydrží, ale podíváte se na ostatní týmy, které se o tuto záři reflektorů snaží podělit. McLaren v posledních několika závodech také předvádí obdivuhodné výkony. Všichni pracují na maximum a to je na tom to zajímavé, že se stále těšíte na další závod, abyste viděli, jak se to vyvine.”