Titul nezíská, ale za jeho ztrátu žádá Felipe Massa kompenzace

Před 15 lety prohrál Felipe Massa souboj o titul v poslední zatáčce. Jeho právnický tým se ale obrací na jinou událost toho roku a požaduje finanční kompenzaci.

Štítky: Felipe Massa GP Singapuru Zveřejněno 18. 08 2023 — Petr Horák

Ze sezony 2008 jsou nejslavnější dva momenty. Ten první je z posledního závodu v Brazílii. Felipe Massa udělal vše, co mohl, tedy vyhrál závod. Těsně před cílem to díky dešti vypadalo, že získá titul, jenže Lewis Hamilton v poslední zatáčce předjel Tima Glocka a titul uzmul o jeden bod pro sebe.

Ten druhý je ze Singapuru. Felipe Massa vedl po startu z pole position a daleko za ním byl z patnáctého místa startující Fernando Alonso. Když tu náhle havaroval Alonsův týmový kolega Nelson Piquet, čímž svému parťákovi umožnil dostat se dopředu, protože Alonso byl už narozdíl od konkurence v boxech. Massa tam zamířil po nehodě a kvůli zapomenuté tankovací hadici závod nedokončil. Ztratil tak důležité body v boji o titul.

Na ostravské představení KOLO na KOLO OKOLO Česka jako host přijede Michal Kavalčík. Vstupenky zde

Později se zjistilo, že to nebyla jen tak nějaká havárie. V roce 2009 totiž Piquet přiznal, že šéfové Renaultu mu nařídili úmyslně havarovat. Tato kauza je známá jako crashgate a bossové francouzského týmu v ní byli potrestáni mnohaletými zákazy výkonu funkce. Bývalý boss F1 Bernie Ecclestone letos o Massově situaci řekl: “Kvůli podvodu přišel o titul, který si zasloužil. Mezitím Hamilton měl obrovské štěstí a získal svůj první titul.”

Massa se tak rozhodl zkusit zjednat spravedlnost. V květnu řekl agentuře Reuters: “Myslíte, že je fér, že nejdůležitější osoby z Formule 1 a FIA o tom věděly a nic neudělaly? Ne, není to fér.”  Massova snaha byla podpořena Ecclestonovým výrokem, že prý on i tehdejší prezident FIA Max Mosley o úmyslné havárii věděli, ale nic neudělali. Ecclestone toto ale nyní přes telefon vyvrátil, když řekl: “Popravdě si na nic takového nevzpomínám. Nepamatuju si, že bych někdy takový rozhovor dával.”

Massovi právníci ale varovali, že by mohli zahájit proti F1 a FIA právní kroky. Na to nyní došlo, když 15. srpna přišel dopis jak CEO F1 Stefanu Domenicalimu (který byl mimochodem tehdy Massovým šéfem u Ferrari), tak prezidentovi FIA Mohamedu Ben Sulayemovi. Tento dopis je povinností před zahájením soudního jednání.

Píše se v něm, že Massa se stal “obětí podvodu spáchaného lidmi v nejvyšších kruzích F1 spolu s FIA a Formula One Management”.  “Jednoduše řečeno, pan Massa je právoplatným mistrem světa roku 2008 a F1 a FIA úmyslně ignorovaly provinění, které ho o titul připravilo. Pan Massa nedokáže plně kvantifikovat škody, které mu byly způsobeny, ale odhaduje, že přesahují desítky milionů eur. Tato suma nezahrnuje vážné morální a reputační ztráty pana Massy.”

FIA potvrdila, že dopis od Massových zástupců dorazil. “Tato věc je v řešení a nebudeme ji teď více komentovat,” dodali. Od Formule 1, která se nachází v srpnové přestávce, zatím žádná odpověď nepřišla.

Nezbývá než vývoj této situace nadále sledovat. Massa to ale bude mít složité. To i proto, že Max Mosley před dvěma lety zemřel a ještě o dva roky před ním navždy odešel tehdejší ředitel závodu Charlie Whiting. Ale ve Formuli 1 je možné všechno, takže i to, že i po tolika letech by se mohly přepisovat historické tabulky.