Andretti nepřidá hodnotě F1, Audi ano

Šéf Mercedesu Toto Wolff přiznal, že bude sledovat dění okolo Audi a za žádných okolností nechce své německé kolegy podcenit, a to ani hned v debutové sezoně v roce 2026. Podle rakouského manažera nebude překvapením, pokud Audi bude bojovat o titul hned ve své první sezoně ve formuli 1.

Štítky: Audi Mercedes Toto Wolff Zveřejněno 13. 11 2022 — Vašek Štěpánek

Na konci léta Audi oficiálně oznámilo vstup do formule 1. Následně německá automobilka potvrdila, že své síly spojí s týmem Sauber (Alfa Romeo je pouze marketingovým partnerem) a do následujících třech let by ráda bojovala o tituly.

Vstup Audi potěšilo širokou veřejnost, fanoušky a také samotné šéfy dalších týmů. Například Toto Wolff má z další automobilky radost a je podle něj validnějším členem než třeba jméno Andretti, které se rovněž snažilo dostat se do F1.

„Andretti je velké jméno a upřímně obdivuji to, čeho dosáhli v USA a v dalších sportech. Ale tohle je formule 1. Zde musíte prokázat, že máte na to plavat v hlubokých vodách. Není to jen o podání dobrého výsledku, v sázce je mnohem více.

Novodobý tým F1 musí dokázat svou silnou finanční situaci, musí nainvestovat ohromné množství peněz do chodu celé stáje a do vývoje vozu. Také záleží na tom, jak se prezentujete a jakou přidanou hodnotu váš vstup formuli 1 nabídne.

Je to sport, ale je to také velký byznys. Nechci být nepřející a nechci se nikoho dotknout, jen se na to dívám pragmaticky, a kromě stávajících členů šampionátu dokáží jen automobilky to, co jsem právě řekl,“ pronesl Toto Wolff během léta.

Ke štěstí šéfa Mercedesu, Audi zanedlouho oznámilo svůj příchod a na startovním roštu se prvně objeví v roce 2026. V této situaci už je Wolff trochu opatrný, neboť si myslí, že Audi by mohlo začít vyhrávat už ve své první sezoně.

„Audi nebudu za žádných okolností podceňovat. Je to finančně velmi silná značka s dosahy po celém světě. Mají vášeň pro závodění, jsou ochotni do svého projektu investovat a spojí se se Sauberem, což je podle mě logický a zásadní krok.

Sauber sídlí ve Švýcarsku, a tam platí podobné zákony jako v Německu. Podle mého bude tato kombinace velice silná a vůbec bych se nedivil, kdyby Audi vyhrávalo už ve své první sezoně, upřímně by mě to opravdu nepřekvapilo,“ zakončil Toto Wolff.