Alpine inicioval proces vyrovnání výkonů motorů. To a další rozhodnutí Komise F1

Ve Spa v pátek zasedala Komise Formule 1. Diskutovalo se o nahřívání pneumatik, restartech nebo vyrovnání výkonu motorů. Zde je přehled toho nejdůležitějšího.

Štítky: 2026 Pravidla Zveřejněno 30. 07 2023 — Petr Horák

ZÁKAZ NAHŘÍVÁNÍ PNEUMATIK

Z ekologických i finančních důvodů se už dlouho uvažuje nad zákazem nahřívacích deček. Letos byly představeny pneumatiky do extrémního mokra, které tyto dečky nepotřebují. To stejné je v plánu udělat s pneumatikami do sucha. Při testech Pirelli byla velká pozornost věnována právě tomuto cíli. A ačkoliv výsledky testů by umožnily zákaz už pro příští sezonu, bylo rozhodnuto o posunutí zákazu alespoň do sezony 2025 a s testy pokračovat. V příštím roce tak na pneumatikách pořád nahřívací dečky uvidíme.

VYROVNÁNÍ VÝKONU MOTORŮ

Od letoška je možné upravit výkon jednotlivých pohonných jednotek tak, aby nedošlo k zamrazení velkého rozdílu mezi výrobci. Toto vyrovnání údajně požaduje Alpine, který by měl na ostatní ztrácet okolo 30 koní. FIA uznala, že mezi výrobci skutečně nezanedbatelný rozdíl je, a že se pokusí najít způsob, jak se ho zbavit nebo ho alespoň zmenšit. Vypadá to tedy, že přání francouzského týmu by mohlo být vyslyšeno.

PEVNÉ RESTARTY

V současnosti se po červené vlajce vždy závod restartuje z pevných pozic. Po Velké ceně Austrálie, kde se restartovalo dvě kola před cílem a výsledkem byla hromadná kolize, několik jezdců tuto praxi kritizovalo. Padl návrh například na limit počtu pevných startů v závodě, s tím že každý restart nad limit by byl proveden letmo. Komise ale žádný návrh nepodpořila a nebude se jím dále zabývat. Uvádí pouze, že konkrétní rozhodnutí vždy záleží na řediteli závodu a jeho uvážení. Pevné restarty tu tak zůstanou.

PRAVIDLA 2026

Pokračují práce na konkrétním znění pravidel a podobě nových vozů. Podle FIA byl na tomto projektu zaznamenán výrazný posun. Nyní se zaměřuje na nalezení nejlepšího způsobu jak značně zredukovat velikost i hmotnost vozů a také na zlepšení práce s energií.

PŘEDSEZÓNNÍ TESTY

Komise schválila konání testů před příští sezonou mimo Evropu. Testy vypsala na 21.-23. února 2024 v Bahrajnu, tedy méně než 10 dní před startem sezony na stejném okruhu.