Alonso: Úspěch návratu do F1 není radno podceňovat

Dvojnásobný mistr světa se vrátil k závodům velkých cen na začátku roku 2021, po svém odchodu z McLarenu na konci roku 2018 strávil dvě sezony mimo F1.

Štítky: Fernando Alonso Zveřejněno 30. 11 2022 — Jiří Košta

Zatímco první závody po návratu pro něj byly těžké, protože přiznal, že se snažil zvyknout si na auta, pneumatiky a ovládání, ve druhé polovině této sezony udělal rychlý pokrok.

A na pozadí několika působivých výkonů v roce 2022 Alonso uzavřel dlouhodobou smlouvu, aby od příštího roku závodil za Aston Martin.

I když se nyní zdá, že je zpět ve špičkové formě a tvrdí, že jezdí lépe než kdy jindy, Španěl připouští, že cesta k tomu nebyla přímočará.

Zejména naznačuje, že i on měl pochybnosti o tom, zda to bylo po prvních kolech v roce 2020 správné rozhodnutí.

„Návrat ke sportu nikdy nezaručuje, že budete v pořádku a konkurenceschopní a že si ve formuli 1 stále užíváte všechno,“ řekl.

„Takže před dvěma lety, když jsem dělal demo [v Abú Dhabí], před testem pro mladé jezdce v roce 2020, jsem měl určité obavy. A myslím, že loni jsem nebyl možná stoprocentně spokojený s výkonem a s tím, jak sezona probíhala.

Letos jsem mnohem spokojenější s vozem i s výkonem samotným a mnohem víc si myslím, že jsem připravený na další výzvu. Takže návrat ke sportu nemůžete podceňovat. Ale potřebujete pár závodů nebo dokonce jednu celou sezonu, abyste se zase cítil na 100 procent, a to se mi stalo. Ale teď jsem rád, že se cítím na velmi dobré úrovni.“

I když si Alonso užíval svůj čas mimo F1, říká, že návrat do F1 se objevil na jeho radaru, když byly dokončeny plány na novou éru pravidel.

„V roce 2018 dokonce i na předním křídle, nevím, jestli jste si všimli, bylo napsáno ‚uvidíme se později‘. Nebylo to na rozloučenou.

Takže svým způsobem to v mé hlavě byla vždy pravidla roku 2021 jako příležitost vrátit se.

V tu chvíli jsem měl v hlavě různé výzvy. Chtěl jsem závodit v Daytoně, na Dakaru, v Le Mans. Chtěl jsem bojovat o mistrovství světa ve vytrvalostních závodech. Nevím, měl jsem jiné věci a formule 1 nebyla priorita, nebo jsem už ve formuli 1 neměl hlavu.

Ale miluji formuli 1. A cítil jsem, že v roce 2021 by to mohla být příležitost s novými pravidly a možná se všechno trochu zamíchá, pokud jde o to, jak na tom týmy jsou, nebo o jejich konkurenceschopnost.

Takže jsem splnil všechny své cíle mimo formuli 1. A ano, pravidla. Odložili pravidla o rok na rok 2022. Ale já jsem stejně přišel v roce 2021.“

GAC Aion představuje soupeře pro Rimac Nevera