Albon byl lepší Verstappenův kolega než je teď Pérez. Dokazují to data

Jezdec Williamsu Alex Albon podrobně popisuje, jak využil data k tomu, aby předložil své argumenty šéfovi týmu, což se stalo jeho vstupní branou k návratu na startovní rošt v roce 2022.

Štítky: Alex Albon Sergio Pérez Zveřejněno 5. 12 2023 — GPF1.cz

Alex Albon podrobně popsal, jak využil statistiky o Pierru Gaslym a Sergiu Perezovi, aby oslovil šéfy týmů před svým návratu do formule 1. Poté, co byl na konci sezony 2020 kvůli sérii špatných výsledků vyhozen ze sedadla Red Bullu, se tým rozhodl nahradit ho Sergiem Pérezem.

Albon byl odsunut do role testovacího a rezervního jezdce, který týmu pomáhá s vozem na simulátoru, aby zajistil jeho správné nastavení před výjezdem na dráhu a během závodních víkendů.

Při svých pokusech o návrat na startovní rošt, které mu nakonec u Williamsu vyšly, však Albon využíval data ze simulačních tréninků ve svůj prospěch.

CHTĚLO BY SE VERSTAPPENOVI DO FERRARI? TAKÉ O TOM BĚHEM SLAVNOSTNÍ PŘEDPREMIÉRY FILMU FERRARI S EXKLUZIVNÍ TALKSHOW: VSTUPENKY

“Udělal jsem tak trochu něco, co by podle mě udělal každý stejně jako já,” řekl Albon. “V podstatě jsem si sehnal statistiky a výzkumy výkonů Pierra Gaslyho, kterého jsem v týmu sám nahradil, a pak Sergia Pereze, který v té době v týmu jezdil.  Byly to velmi jednoduché statistiky, ale většina z nich se týkala Maxe, takže rychlost, kvalifikace, závod, v excelovské tabulce.”

Albon: Dal jsem to několika šéfům týmu a tak to začalo

V průběhu sezony 2020 byl Albon v kvalifikacích a závodech neustále za Verstappenem. Ve všech 17 případech ho Verstappen překonal v kvalifikaci, zatímco v 11 závodech Verstappen také skončil před ním. Albon měl také nemilou statistiku, že vedl před Verstappenem pouze o 28 kol, zatímco Nizozemec na něj měl na konci krátké sezony ovlivněné kovidem náskok 728 kol.

“Problém byl v tom, že během roku, kdy jsem se trápil, se Max kvalifikoval třetí nebo čtvrtý, někdy dokonce pátý, a dojížděl závody většinou třetí nebo čtvrtý,” vysvětlil Albon. “Pak jsem na něj v některých víkendech ztrácel třeba tři, čtyři desetiny, což mě řadilo na 12. nebo 11. místo – byly to katastrofální závody.

Rok poté bylo auto téměř v každém závodě první nebo druhé, zatímco Lewis [Hamilton] a Max bojovali o titul a Checo byl čtvrtý, třetí nebo pátý.”

Aby se Albon dostal do sestavy Williamsu, použil srovnání údaje mezi sebou, Gaslym, Perezem proti Verstappenovi a předložil je šéfům týmu.

“A ztráta na Maxe byl ve skutečnosti ve většině případů větší, než když jsem byl Maxovým týmovým kolegou já sám,” řekl Albon. “Takže mě sice Pérez nahradil, ale lidé by neměli mou sezonu považovat za tak špatnou. Pořád jsem byl, když se nad tím zamyslím, lepší než oba předchozí jezdci.

Ale měl jsem tuhle statistiku a nevěděl jsem, co s ní mám dělat, a v podstatě jsem ji předal několika šéfům týmu a takhle jsem s ní začal.”