20 let od debutu Tomáše Engeho ve formuli 1

Dodnes je jediným Čechem, který se postavil na start formule 1. Tomáš Enge tak učinil při Grand Prix Itálie 2001, od které dnes uplynulo přesně 20 let. Závod na Monze byl však vyústěním příběhu, který začal o nějaký čas dříve.

Štítky: Historie Tomáš Enge Zveřejněno 16. 09 2021 — Lukáš Štěrovský

Konkrétně v předchozím podniku, GP Belgie. Brazilec Luciano Burti v barvách týmu Prost totiž v závodě kolidoval se svým bývalým kolegou Eddiem Irvinem. V rychlosti přes 300 km/h skončil v bariéře a v bezvědomí putoval do nemocnice.

Přestože Burti se nakonec uzdravil, bylo jasné, že závod v Itálii nestihne. Pro tým Alaina Prosta, který už v té době vystřídal v dané sezoně čtyři jezdce, tak nastala komplikace: musel hledat dalšího pilota.

Havárie, která otevřela Engemu dveře do formule 1

Nakonec se jím stal liberecký rodák Tomáš Enge, který tou dobou působil ve formuli 3000, prakticky dnešní F2. Český jezdec sice kvůli královně motorsportu vynechal poslední závod a přišel tak o šanci na titul, ale F1 se zkrátka neodmítá…

Výsledky, kterých Enge na Monze dosáhl, se na první pohled nezdají kdovíjak skvělé. V kvalifikaci obsadil 20. místo z 22 a v závodě dojel 12., předposlední z těch, kteří byli klasifikováni (v obou případech ale porazil Fernanda Alonsa na minardi).

Nezapomenutelné víkendy: emocemi nabitá Grand Prix Itálie 2001

Je ale potřeba zmínit, že Prost se v roce 2001 potýkal s finančními problémy – ty ostatně stály za tím, proč s ním Enge podle předchozí domluvy nepokračoval i další sezonu, stáj totiž zkrachovala.

V debutové Engeho sezoně Prost jen třikrát dosáhl na body, navíc podle svých slov dostával náš pilot výrazně horší techniku než kolega Heinz-Harald Frentzen, což dokazuje i nízký počet kol, který Enge oproti ostatním ve všech měřených jízdách odjel.

I tak mu ale nikdo pozici prvního a prozatím jediného Čecha v závodě formule 1 neodpáře…

Po čtyřech titulech přišlo pět neúspěšných sezon – Alain Prost