Povinné páteční tréninky pro nováčky? Už nejspíš příští rok

Všechny týmy formule 1 budou muset od příští sezony během daného počtu tréninků pustit mladého pilota do svého vozu. Vedení formule 1 se tak snaží vytvořit více příležitostí pro nováčky a zároveň upravilo definici mladého pilota.

Štítky: 2022 Pravidla Ross Brawn Zveřejněno 16. 09 2021 — Vašek Štěpánek

V současné době mají týmy možnost nahradit během pátečních tréninků jednoho ze svých pilotů někým jiným, obvykle se jedná o rezervního, testovacího nebo právě mladého jezdce. Této příležitosti ale letos využily pouze tři stáje – Williams, Alfa Romeo a Alpine.

V pátečních jízdách pro náhradníky totiž neplatí tzv. superlicence, což je bodovací systém zavedený kvůli Maxi Verstappenovi, který do F1 přišel v pouhých 17 letech. Má-li pilot dostatečný počet bodů z nižších závodních sérií, smí závodit ve formuli 1. V pátek ale toto pravidlo neplatí, a tak mladíci mohou sbírat zkušenosti přímo v F1.

Jednotlivé stáje ale v současném systému mohou také využívat služeb starších, zkušených pilotů, kteří pro aktuální sezonu nesehnali závodní sedačku. Jmenovitě jde o Alfu Romeo, která takhle využívá služeb Roberta Kubici.

Jeden z šéfů formule 1 Ross Brawn však uvedl, že od příštího roku budou muset všechny týmy za jistých okolností do svého monopostu pustit mladého pilota, nováčka. I toto pravidlo se dá velmi snadno zneužít a vedení F1 si je toho vědomé. Brawn přiznal, že vedení bude velmi opatrné v definování nováčka.

Audi Skysphere je vizualizací budoucnosti silničního provozu

Sportovní ředitel F1 narážel na spor, který vyvolaly loňské posezonní testy mladých jezdců v Abu Dhabi. Alpine (tehdejší Renault) totiž dokázal do svého vozu posadit mistra světa z let 2005 a 2006 Fernanda Alonsa, který dva roky předtím v F1 nezávodil.

Testů se tehdy zúčastnili také Stoffel Vandoorne, Robert Kubica nebo Sébastien Bourdaise, což jsou piloti, kteří v F1 závodili hned několik sezon a o nováčky se tak jednat nemůže. Nováček ve formuli 1 (popř. mladý jezdec), tak nyní bude pilot, který se zúčastnil maximálně dvou závodů ve formuli 1.

Brawnovo prohlášení vyvolalo řadu reakcí. Mezi odpůrce například patří šéf amerického týmu Haas Günther Steiner, který argumentuje tím, že od letošní sezony do svých vozů posadil dva nováčky Micka Schumachera a Nikitu Mazepina a nárokuje si tak, aby se nové pravidlo Haasu netýkalo.

Do nových kritérií nespadá ani testovací pilot Williamsu Roy Nissany, který je u stáje z Grove čistě jen z komerčních důvodů. Podmínky samozřejmě nesplňuje ani Alfa Romeo s Kubicou. Jediný, kdo by aktuálně prošel novými pravidly je Alpine, který v Rakousku dal šanci svému juniorovi Guanyu Zhouovi.