Alonso chce napodobit Grahama Hilla

Říká se jí trojitá korunka motorsportu (Triple Crown of Motorsport), neoficiální ocenění za to, že se jednomu pilotovi podaří vyhrát ve třech nejvíce ikonických závodech světa: Grand Prix Monaka, 24 hodin Le Mans a 500 mil Indianapolis. Za Alonsovým rozhodnutím startovat letos v Indy 500 je snaha získat právě tyto kořisti.

Štítky: Fernando Alonso Historie Motorsport Zveřejněno 12. 04 2017 — Tomáš Richtr

Jediným pilotem, který vlastní vítězství z Indy 500, GP Monaka a Le Mans je Graham Hill. Hill je navíc šampionem F1 a Velkou cenu Monaka vyhrál pětkrát.

V obdobě tenisových Grand Slamů si závodníci váží triumfů ve velkých závodech. Juan Pablo Montoya vyhrál Indy 500 dvakrát a také GP Monaka, ale v Le Mans ještě nestartoval. Jochen Rindt, Rakušan narozený v Německu, vyhrál vedle GP Monaka také Le Mans v sezoně 1965. Triumfy z Le Mans a Monaka mají ještě Tazio Nuvolari, Maurice Trintignant a Bruce McLaren.

Kombinaci vítězství z Le Mans a Indy 500 má jen americká legenda A. J. Foyt, který s výjimkou závodů Indy 500 ve formuli 1 nikdy nestartoval. Le Mans vyhrál v době, kdy se závodilo ve dvoučlenných posádkách, konkrétně s vozem Ford Mk IV – Ford 427.

Jsou i jezdci, kteří vyhráli jen jedno nebo dvě ze tří klání, ale mají k tomu titul mistra světa F1: Mike Hawthorn, Phill Hill, Jim Clark, Jochen Rindt, Mario Andretti, Emerson Fittipaldi a Jacques Villeneuve. Na Grahama Hilla ale nemá nikdo: ten má titul mistra světa také, a rovnou dva. Damon Hill, šampion z roku 1996, je Grahamovým synem.

Závod 500 mil Indianapolis byl prvních 11 let součástí Mistrovství světa vozů formule 1. Od té doby se často Indy 500 a GP Monaka jedou o stejném víkendu.

Věříte, že se v sezoně bez GP USA jely v USA tři závody F1?