Ženy nesměly ani řídit, teď dvě projely v Sáudské Arábii vůz F1

Tým Alpine umožnil před druhým závodem sezony vyzkoušet si jeho monopost dvěma ženám – britské závodnici Abbi Pullingové z ženské W série a saúdskoarabské člence komise FIA Aseel Al Hamadové (na snímku). Ženy se tak staly prvními pilotkami vozu F1 v Saúdské Arábii.

Štítky: GP Saúdské Arábie Zveřejněno 25. 03 2022 — Lukáš Štěrovský

Alpine jim v týdnu umožnil ukázkové jízdy v hlavním městě Rijádu. Využil k tomu monopost E20 z roku 2012, tedy z dob, kdy tým závodil pod názvem Lotus. Al Hamadová, rovněž závodnice, s touto specifikací přišla do kontaktu už v roce 2018 na okruhu Paul Ricard.

„Šance znovu řídit tento vůz byla ještě výjimečnější tím, že se tak stalo v mé rodné zemi a městě,“ těší Al Hamadovou. „Doufám, že to podnítí další generace k tomu, aby si zamilovaly formuli 1 a že více žen bude uvažovat o motorsportu jako o budoucí kariéře.“

Možná ještě o něco větší radost měla Pullingová, která den po jízdě oslavila teprve 19. narozeniny a byla potvrzena pro svou první úplnou sezonu v ženském formulovém šampionátu W sérii.

„Vyzkoušet si vůz F1 splnilo vše, co jsem očekávala, bylo to ještě lepší. Začala jsem závod v osmi letech, vždy jsem měla cíl dostat se do F1. Jsem ráda, že jsem se k tomu zase o kousek přiblížila,“ těší ji.

Ženská W Series má české zastoupení z motokárové rodiny