Zdá se, že s každým zlepšením je Aston Martin pomalejší. A je to pravda

Lando Norris se podivuje nad poklesem formy Aston Martinu v sezóně 2023 a tvrdí, že jejich vůz byl pomalejší pokaždé, když na něj byla nasazena nová zlepšení.

Štítky: Aston Martin Lando Norris Zveřejněno 25. 10 2023 — GPF1.cz

McLaren předstihl Aston Martin na čtvrtém místě v šampionátu konstruktérů při minulé Velké ceně Spojených států. Ještě čtyři závody zpět ztrácel McLaren na své soupeře 102 bodů.

“Jsme v dobrém tempu,” řekl Norris, který si minulý víkend připsal čtvrté pódiové umístění v řadě. “Bylo vidět, že Aston je prostě, já nevím, zdá se, že s každou modernizací, kterou přinesl, dělá svá auta pomalejší a pomalejší.”

Zatímco Norris skončil v Austinu po Hamiltonově a Leclercově diskvalifikaci druhý, jediný Aston Martin, který se dostal do cíle, byl ten Lance Strolla.

“Vypadli z Q1 a trápili se,” řekl Norris. “Takže nevím, jaké mají problémy, ale byli velmi silní, v první polovině sezony získali hodně bodů a ve druhé polovině se trápili. U nás je to naopak.”

Tým ze Silverstonu zahájil sezonu 2023 jako hlavní vyzyvatel Red Bullu a Fernando Alonso se na začátku sezóny umístil na stupních vítězů. Nicméně s tím, jak soupeři jako McLaren, Mercedes a Ferrari dosáhli velkých zlepšení díky vývojovému zlepšení, začal Aston Martin ztrácet půdu pod nohama a propadat se pořadím. Tým si stěžoval, že tento propad byl způsoben “vedlejšími účinky” zvolené vývojové cesty, která podle všeho zhoršila vyváženost vozu AMR23.

Technický ředitel Dan Fallows před Velkou cenou Spojených států prohlásil, že tým přišel na kloub tomu, co se stalo.

“Vidíme, kde jsme udělali chybu, pokud jde o narušení vyvážení vozu,” řekl. “Pochopili jsme, proč to poškodilo náš celkový výkon. Teď jde o to, abychom se ujistili, že se stejných chyb už nedopustíme: určitě to byl rok učení.”

V naději, že své chyby odstraní, přivezl Aston Martin do GP Spojených států nejnovější várku vylepšení, ale jejich potenciál byl zamaskován tím, že jeho víkend ztroskotal na problémech s brzdami ve sprintovém závodě. Povzbudivé tempo Lance Strolla v hlavním závodě však posílilo naději, že se tým vymanil ze svých problémů – a těší se na pořádnou jízdu s díly v Mexiku. Když byl zástupce technického ředitele Eric Blandin požádán o bližší informace o potížích, s nimiž se letos potýkal při dosahování pokroku, uvedl, že příčinou jeho potíží byly špatné informace z továrny.

“Naše simulační nástroje nás vedly určitým směrem, pokud jde o aerodynamiku, a my jsme se vydali špatnou cestou,” vysvětlil. “Myslím, že jsme nyní tento problém s novým balíčkem napravili.”