Závody, intriky a romantika. Takové je filmové Grand Prix
Přesně před 53 lety byl uveden film Grand Prix, který je považován za jeden z nejlepších z prostředí automobilových závodů, a to především díky své autenticitě.
Autorem je John Frankenheimer, který přiznal, že nápad na film o formuli 1 dostal během tvorby snímku „The Train“ roku 1964. Americký režisér a scénárista chtěl divákům nabídnout pocit, jaké to je, být pilotem formule 1.
Frankenheimer záběry do svého filmu natáčel přímo během velkých cen, proto jsou ve snímku skuteční jezdci jako Graham Hill, Jim Clark a Jack Brabham. I díky tomuto faktu je dílo z roku 1966 tak oceňované.
Krásu mu neubírá ani skutečnost, že monoposty jsou ve skutečnosti předělané formule 3. I přes dnešní filmy jako Rush nebo Le Mans je považováno Grand Prix jako nejlépe zpracovaný film z hlediska použitých efektů, samozřejmě poplatných své době. To potvrzují i tehdejší získána ocenění, kterými byly tři oscarové sošky za nejlepší zvuk, zvukové efekty a nejlepší filmový střih. Stopáž filmu je úctyhodná a zastavuje se na hranici tří hodin.
Samotný režisér Frankenheimer však přiznal, že se nejednalo o jeho nejlepší film, ale nakonec byl se svou prací spokojený. „Neříkám, že je to můj nejlepší film, ale rozhodně to to byl jeden z těch nejuspokojivějších filmů, které jsem kdy natočil.“
Jeho slova potvrzují i filmoví fanoušci, vždyť například na československé filmové databázi ČSFD má film výborných 83 %, což jej řadí na vrchní příčky v kategorii „závodních“ snímků. Každý fanoušek rychlých kol by ho měl alespoň jednou za svůj život určitě vidět.
Diskuse k článku